W tym roku po raz pierwszy radcowie prawni będą rozliczani z obowiązku podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. 31 grudnia minie bowiem trzyletni okres, w trakcie którego radcowie muszą uzyskać minimum 30 punktów szkoleniowych. Obowiązek doskonalenia zawodowego nałożyły na radców prawnych od 2009 roku postanowienia kodeksu etyki zawodowej oraz specjalnej uchwały Krajowej Izby Radców Prawnych. Pierwszy cykl szkoleń zawodowych rozpoczął się 1 stycznia 2009 r., a skończy 31 grudnia 2011 r.
W kraju nie ma jeszcze izby, w której wszyscy jej członkowie wywiązaliby się z nałożonego na nich obowiązku. Przykładowo w Warszawie na 5117 radców prawnych korporacyjne minimum 30 punktów zrealizowało 1672 radców prawnych (32 proc.). Natomiast prawie 35 proc. (1783 warszawskich radców) nie uzyskało do dnia dzisiejszego ani jednego punktu szkoleniowego. Z kolei w izbie wałbrzyskiej obowiązek swój wykonało 392 z 620 radców. Podobnie jest w Gdańsku, gdzie na 1583 członków okręgowej izby ponad połowa dopełniła już niezbędnych formalności. Natomiast w Koszalinie spośród 432 radców prawnych wymaganą liczbę punktów za udział w podnoszeniu swoich kwalifikacji uzyskało już 266 radców.
Podobne obowiązki związane z podnoszeniem swoich kwalifikacji mają również adwokaci. Zgodnie z uchwałą Naczelnej Rady Adwokackiej w sprawie zasad wykonywania obowiązku doskonalenia zawodowego członkowie palestry muszą aktualizować oraz rozszerzać swoją wiedzę z zakresu prawa i orzecznictwa. Samorządowa uchwała określa także wymaganą liczbę godzin szkoleń. Izby adwokackie muszą pilnować, by każdy ich członek przez 10 godzin rocznie uczestniczył w dodatkowych zajęciach. – W przypadku niewykonania przez adwokata tego obowiązku grozi mu postępowanie dyscyplinarne. Są to zazwyczaj kary ostrzeżenia, upomnienia, ale też kary pieniężne. Jeśli adwokat nie wypracował wymaganych godzin, jego sprawa rozpatrywana jest indywidualnie przez dziekana – mówi adw. Małgorzata Gruszecka, przewodnicząca Komisji Doskonalenia Zawodowego i Kształcenia Aplikantów przy NRA. Dodaje, że w skali krajowej niewywiązywanie się z obowiązku nie stanowi dużego problemu. Świadczy to o rzetelności i odpowiedzialnym podejściu kolegów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna