W przyjętej 7 października uchwale kierownictwo Związku protestuje w związku z planowanymi redukcjami zatrudnienia w prokuraturze. - W związku z pracami legislacyjnymi prowadzonymi nad ustawą zakładającą objęcie struktur administracyjnych prokuratury 10 procentową redukcją zatrudnienia, Rada Główna ZZP i PP RP wyraża stanowczy sprzeciw wobec tego projektu. Przeprowadzenie redukcji zatrudnienia w jakiejkolwiek instytucji publicznej bez jasno określonych kryteriów, ocenić należy jako nieracjonalne. Projekt niniejszej ustawy wyłącza spod jej uregulowań enumeratywnie wymienione podmioty, w tym sądownictwo, natomiast brak wśród nich Prokuratury. Tymczasem status obu grup urzędników jest identyczny, uregulowany ustawą o pracownikach sądów i prokuratury, gdyż praca i cele tychże instytucji są zbieżne oraz zapewniają właściwe funkcjonowanie państwa i społeczeństwa - czytamy w uchwale.
Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP podkresla też, że Prokurator Generalny nie dysponuje wystarczającymi środkami budżetowymi dla zapewnienia prawidłowej obsady etatowej jednostek najniższego szczebla, na których spoczywa główny ciężar ścigania przestępstw. Wiadomo, że środki budżetowe jakimi dysponuje Prokurator Generalny na wynagrodzenia większości pozostałych pracowników prokuratury są do tego stopnia niewystarczające, że nie stwarzają możliwości zapewnienia tej grupie pracowników godnych warunków życia, co godzi także w należytą powagę Prokuratury jako organu ochrony prawnej.

- Związek wezwał wszystkich urzędników do masowego uczestnictwa. Prokuratorzy w pełni solidaryzują się z urzędnikami prokuratury. Jest to najgorzej uposażony korpus urzędniczy w Polsce, a teraz mają go dotknąć redukcje. Tymczasem obciążenie pracą jest w prokuraturze coraz większe, a braki w etatach widoczne. Planowane redukcje mogą odbić się na jakości i szybkości postępowań prokuratorskich - stwierdza prokurator Jacek Skała, wiceprzewodniczący Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.