Ustawa z 23 marca br. o zmianie niektórych ustaw w związku z zadaniami organów administracji publicznej wpisuje się w prowadzone przez Ministra Cyfryzacji we współpracy z innymi Ministrami prace w ramach programu „Od papierowej do cyfrowej Polski” i stanowią kolejny krok ułatwiający obywatelowi ubieganie się o przysługujące mu świadczenia bez konieczności wielu wizyt w urzędach wydających rozmaite zaświadczenia.
Ustawa wprowadza zmiany w przepisach dotyczących realizacji świadczeń rodzinnych, świadczeń z pomocy społecznej, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, świadczeń wychowawczych oraz Karty Dużej Rodziny. Istotą tych zmian jest zdecydowane zmniejszenie liczby zaświadczeń, które muszą dołączać do wniosku osoby ubiegające się o przyznanie świadczeń rodzinnych, świadczeń w przypadku bezskutecznej egzekucji alimentów, Karty Dużej Rodziny i świadczenia wychowawczego. Nie będzie potrzeby dołączania do wniosku wielu zaświadczeń (np. o nauce dziecka w szkole czy w szkole wyższej), wystarczające będzie złożenie stosownego oświadczenia. Jednocześnie organ ustalający prawo do poszczególnych świadczeń samodzielnie pozyska informacje z poszczególnych rejestrów pozwalające na weryfikację poprawności złożonych oświadczeń.
Zmiany dotyczą także przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym, ich celem jest umożliwienie sprawdzania drogą elektroniczną liczby punktów przypisanych kierowcy za popełnione naruszenia. Nowelizacja pozwoli także na nieodpłatny dostęp do danych o pojazdach zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów organom Inspekcji Ochrony Środowiska.
Ustawa ma wejść w życie w dniu 1 lipca 2017 r., z wyjątkiem przepisów umożliwiających uruchomienie e-usługi w zakresie centralnej ewidencji kierowców (możliwość sprawdzenia liczby punktów naliczonych za popełnione naruszenia przepisów ruchu drogowego), które mają wejść w życie 24 kwietnia 2017 r. oraz przepisów nakładających na policję obowiązek przekazania do centralnej ewidencji kierowców danych zgromadzonych w ewidencji kierowców, które mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy.
Zmiany wprowadzone w ustawie o systemie informacji oświatowej wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. z uwagi na konieczność dostosowania systemów teleinformatycznych. Przepisy, na podstawie których minister właściwy do spraw rodziny będzie uprawniony do pozyskiwania danych niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń za pomocą informatycznego nośnika danych, wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy.
Dowiedz się więcej z książki | |
Zatrudnianie w administracji publicznej
|