Irlandczycy odrzucili w referendum Traktat Lizboński. 53,4 procent wyborców opowiedziało się przeciwko ratyfikacji dokumentu, natomiast za było 46, 6 procent. Komisja Europejska zapowiada, że przeanalizuje wynik irlandzkiego referendum. Zdaniem przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso, mimo negatywnego dla Unii wyniku referendum prace nad traktatem powinny być kontynuowane.

Zbliżone stanowisko przedstawiły Niemcy i Francja. Rządy obu krajów we wspólnie wydanym komunikacie wyraziły nadzieję, że wynik referendum w Irlandii nie powstrzyma reformy Unii Europejskiej. Francja i Niemcy uznały, że reformy zawarte w Traktacie Lizbońskim są niezbędne, by uczynić Europę bardziej demokratyczną i skuteczniejszą". Według doniesień prasowych oraz informacji Informacyjnej Agencji Radiowej prezydent Czech Vaclav Klaus uznał wynik irlandzkiego głosowania za zwycięstwo wolności i rozsądku nad sztucznymi, elitarnymi projektami i europejską biurokracją". Według premiera Mirka Topolanka, decyzja Irlandczyków nie stworzy zagrożenia dla funkcjonowania Unii Europejskiej, ale je skomplikuje. Jego zdaniem irlandzkie nie" dla Traktatu Lizbońskiego jest równie ważne, jak francuskie i holenderskie nie" dla konstytucji europejskiej. Irlandia była jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym ratyfikacja Traktatu Lizbońskiego przebiegała poprzez referendum.

W Polsce Goście Salonu Politycznego Trójki są zgodni, że fiasko referendum w Irlandii to kłopot dla Unii Europejskiej. Bruksela będzie musiała znaleźć rozwiązanie, jak sobie z taką sytuacją poradzić.  Eurodeputowany Ryszard Czarnecki przypomniał, że według zasad, wszystkie państwa powinny się opowiedzieć za dokumentem. Jeśli tak się nie stało, Traktatu nie ma. Krzysztof Putra z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że z rozwiązywaniem problemu nie ma się co spieszyć. Jego zdaniem traktat upadł, bo Irlandczycy nic o nim nie wiedzieli. Zdaniem Jarosława Kalinowskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego, trzeba myśleć i o Polsce i o Unii. A z takiej perspektywy, zdaniem wicemarszałka Sejmu, Traktat Lizboński jest dobry, bo usprawnia pracę Wspólnoty.