W marcu CBOS odnotował dalszą poprawę ocen instytucji wymiaru sprawiedliwości, choć nadal przeważają tu opinie negatywne. Od lutego o 3 punkty (do 28 proc.) zwiększyła się grupa pozytywnie wypowiadających się o pracy sądów i w takim samy stopniu (o 3 punkty, do 25 proc.) przybyło zadowolonych z pracy prokuratury. Jednocześnie zmniejszył się odsetek negatywnych opinii o działalności zarówno sędziów (spadek o 4 punkty, do 49 proc.), jak i prokuratorów (spadek o 6 punktów, do 42 proc.). Pracę obu instytucji wyraźnie lepiej niż inni oceniają najmłodsi respondenci.

Działalność Trybunału Konstytucyjnego trzykrotnie częściej oceniana jest dobrze niż źle (37 proc. wobec 12 proc.), ale - podkreśla CBOS - w ciągu ostatnich sześciu miesięcy o 6 punktów zmniejszyła się grupa pozytywnie wypowiadających się o pracy tej instytucji, a przybyło (o 8 punktów) niemających na jej temat zdania.

O działalności Rzecznika Praw Obywatelskich z uznaniem mówi 37 proc. badanych, a 12 proc. (spadek o 4 punkty) ją krytykuje. Od ostatniego pomiaru we wrześniu 2012 r. wzrósł odsetek niepotrafiących się odnieść do pracy RPO.

33 proc. Polaków (od września spadek o 6 punktów) chwali działalność Najwyższej Izby Kontroli, natomiast 19 proc. (również spadek o 6 punktów) ma o niej złe zdanie. W ostatnim czasie przybyło (o 12 punktów) osób niepotrafiących ocenić pracy NIK.

Gdy chodzi o wizerunek policji, od września 2012 r. o 11 punktów ubyło osób zadowolonych z pracy policjantów, choć nadal przeważają opinie pozytywne, które wyraża 57 proc. badanych. O 7 punktów - do 29 proc. - przybyło oceniających ją krytycznie.

O działalności Służby Celnej większość Polaków nie potrafi się wypowiedzieć. Wśród pozostałych czterokrotnie częstsze są dobre niż złe opinie o pracy celników (32 proc. wobec 8 proc.).

 

CBOS badał zaufanie do instytucji publicznych w dniach 7-13 marca, na liczącej 1060 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (ks/pap)