Jak informuje CBA, w ramach Programu Zapobieganie i Zwalczanie Przestępczości Komisja Europejska zdecydowała o przyznaniu tej instytucji dotacji na realizację działań „Rozwój systemu szkoleń antykorupcyjnych”. Współbeneficjentem projektu jest Specjalna Służba Śledcza Republiki Litwy (STT), a partnerem projektu jest Biuro Przeciwdziałania i Zwalczania Korupcji (KNAB) Republiki Łotwy.
Realizację działań zaplanowano na 36 miesięcy. Cały projekt składa się z dwóch komponentów:
1. Przeprowadzenie cyklu 6 międzynarodowych konferencji szkoleniowych o tematyce antykorupcyjnej skierowanych do przedstawicieli administracji publicznej, środowisk naukowych oraz instytucji zaangażowanych w zwalczanie korupcji.
2. Zbudowanie platformy e-learningowej (stworzenie narzędzi edukacji antykorupcyjnej i komunikacji dla urzędników, przedsiębiorców oraz społeczeństwa w ramach trzech komponentów: korupcja w administracji publicznej, korupcja w biznesie, społeczne skutki korupcji). Uruchomienie platformy planowane jest na luty 2014 r.
Motywem przewodnim się drugiej z sześciu organizowanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne jest szeroko pojęta legislacja – począwszy od tworzenia prawa poprzez jego wdrożenie i stosowanie aż do analizy konkretnych przykładów. Wszystkie organizowane przez CBA konferencje mają na celu wzmocnienie współpracy międzynarodowej, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz dyskusję na temat aktualnych zagrożeń korupcyjnych. W konferencji udział biorą przedstawiciele uczelni wyższych, urzędów centralnych, prokuratorzy oraz funkcjonariusze służb do walki z korupcją z Litwy, Łotwy, Azerbejdżanu, Chorwacji, Danii, Estonii, Macedonii, Mołdawy oraz Czarnogóry. Reprezentantami Polski będą przedstawiciele CBA, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Prokuratury oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Łącznie we wszystkich konferencjach zaplanowano udział blisko 200 osób.