Jednak jak przypomina Ministerstwo Spraw Wewnetrznych,  rodzice muszą pamiętać, aby imię nie było zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające.

Czytaj: Będzie więcej swobody w nadawaniu dzieciom imion>>>

Z informacji MSW wynika, że rodzice, korzystając z nowych przepisów, które weszły w życie 1 marca, wybrali dla swoich dzieci takie imiona, jak m.in. Andrea, Carmen, Elena, Hannah, Iwo, Jessica, Kelvin, Lorenco, Marika, Mike, Natan, czy Rafael.
Zgodnie z nowym prawem rodzice mający obywatelstwo polskie mogą wybrać dla swojego dziecka dowolne imię obcojęzyczne, a nie tylko polskie, jak dotychczas. Imię nie może być jednak zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające. Rodzice, którzy mają wątpliwości, decydując się na wybór imienia, mogą skonsultować się z kierownikiem dowolnego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik USC zadecyduje o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy.
Tak, jak to było do tej pory, dziecku nadal można nadać maksymalnie dwa imiona.

Liberalizacja przepisów związanych z nadawaniem imion jest sporym udogodnieniem, szczególnie dla tych obywateli, których aktywność zawodowa nie ogranicza się do terytorium Polski. Przepisy zostały przez nas złagodzone również dlatego, że wielu obywateli zwracało się do nas w tej sprawie.
Wśród imion dominują anglojęzyczne, ale również te, które są popularne dla obywateli państw UE i państw trzecich, spoza UE.

MSW przypomina, że w ubiegłym roku wśród wszystkich imion nadawanych dzieciom, rodzice najczęściej wybierali polskie imiona: Lena dla dziewczynki i Jakub dla chłopca. - Ciekawe, jak będzie w przyszłym roku? Czy rodzice polskiego pochodzenia zdecydują się nadawać swoim dzieciom również imię obcojęzyczne? Przekonamy się o tym w styczniu 2016 r., publikując zestawienie podsumowujące statystykę za 2015 r.- czytamy w komunikacie resortu.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Prawo o aktach stanu cywilnego. Przepisy [PRZEDSPRZEDAŻ]>>>