Jak poinformowała w poniedziałek Prokuratura Krajowa, na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu 9 października br. zatrzymano kolejne trzy osoby w związku z tzw. dziką reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie, w tym działki przy Pałacu Kultury i Nauki pod dawnym adresem Chmielna 70. Kolejne dwie osoby, czyli były zastępca Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakub R. oraz jego matka adwokat Alina D. zostaną doprowadzone do prokuratury z aresztów śledczych, w których przebywają od kilku miesięcy w związku ze sprawą reprywatyzacji stołecznych nieruchomości.

Z informacji prokuratury wynika, że trwają przeszukania pomieszczeń zatrzymanych, między innymi kancelarii adwokackich. Po ich zakończeniu zatrzymani zostaną przesłuchani i usłyszą zarzuty popełnienia przestępstw związanych z reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie. Zarzucane im czyny dotyczą przestępstw o charakterze korupcyjnym oraz oszustwa na szkodę określonych spadkobierców, którzy stracili ponad 13 milionów złotych.

Zatrzymania, na polecenie prowadzącej śledztwo Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, dokonali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Do tej prokuratury zatrzymani zostaną przewiezieni na przesłuchanie po zakończeniu przeszukań w ich pomieszczeniach.

Jak przypomina PK, zgodnie z zarządzeniem prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego od 17 października 2016 roku w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu działa specjalny zespół prokuratorów, który prowadzi postępowania w sprawach dotyczących tzw. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. W toku tego śledztwa dotychczas zatrzymano już 21 osób. Wobec 6 podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Na tym etapie postępowania prokuratura nie chciała udzielać więcej informacji. Jak poinformowano, zostaną one przedstawione niezwłocznie po wykonaniu czynności procesowych z udziałem zatrzymanych.