Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji kanclerz sprawujących prezydencję Niemiec Angeli Merkel i szefa Rady Europejskiej Charles'a Michela na temat aktualnego stanu prac dotyczącego wieloletnich ram finansowych. Potem głos zabrali szefowie rządów Węgier, Polski i Słowenii - Viktor Orban, Mateusz Morawiecki i Janez Jansza, którzy "bardzo zwięźle powtórzyli swoja stanowiska". Nie przeprowadzono jednak dyskusji na ten temat. 

Następnie, jak poinformował rzecznik szefa Rady Europejskiej Barend Leyts, liderzy wrócili do głównego planowanego tematu, czyli pandemii Covid-19.

Kolejne spotkanie przywódców państw unijnych, które może się odbyć "twarzą w twarz", zapowiedziane jest na grudzień. Po czwartkowej wideokonferencji mają się zacząć właściwe negocjacje "na odpowiednich poziomach". - Będziemy kontynuować rozmowy, aby znaleźć kompromis w sprawie budżetu i warunkowości - powiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel. - Musimy wdrożyć tak szybko jak to możliwe wieloletni budżet i fundusz odbudowy - dodał. - Jest równie ważne dla przyszłości Unii Europejskiej przyjąć budżet UE i stać na straży praworządności - zastrzegła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula  von der Leyen.

Czytaj także: 
UE: Pieniądze za praworządność, czyli za niezależne sądy>>
Sejm uchwalił poparcie dla weta w sprawie unijnego budżetu>>