Przedstawiciele organizacji handlowych, tj. Polska Izby Handlu, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, członek Konfederacji Lewiatan, Forum Polskiego Handlu i Polska Rada Centrów Handlowych, wyrazili zaniepokojenie szerokim zakresem zastosowania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele oraz możliwym ujemnym wpływem tych zmian na gospodarkę, przychody budżetowe, miejsca pracy oraz handel detaliczny, usługi i logistykę.


- Jakkolwiek rozumiemy znaczenie społecznego aspektu tego projektu, należy podkreślić fakt, że ograniczenie handlu w niedzielę będzie miało wpływ na sytuację ekonomiczną kraju. Ponadto zwracamy uwagę na negatywny wpływ na polską gospodarkę i budżet państwa, który zależy przede wszystkim od konsumpcji wewnętrznej, co przełoży się bezpośrednio na konkurencyjność gospodarki. Dlatego wszelkie próby ograniczenia handlu w niedzielę powinny być wcześniej przeanalizowane w sposób bardzo rozważny. Doceniamy także wartość merytoryczną przedstawionego niedawno stanowiska rządu w tej sprawie - czytamy w oświadczeniu.

Jego autorzy rekomendują przeprowadzenie dalszych konsultacji i analiz możliwego wpływu zakazów nakładanych przez tę ustawę na różne obszary gospodarki oraz rozwagę podczas dalszych prac. - Projekt ten będzie miał wpływ praktycznie na wszystkich obywateli naszego kraju, zatem musimy zadbać, aby nie spowodował zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki w tak strategicznych obszarach jak handel i usługi. W najgorszym scenariuszu może przełożyć się to na pogorszenie kondycji handlu i usług oraz spadek przychodów budżetowych" - apelują największe organizacje reprezentujące polski handel - stwierdzają organizacje zrzeszające firmy handlowe.