Zmiana polega na tym, że sankcja – tylko grzywna – ma być łagodniejsza. Co ważniejsze, niedociągnięcia w rejestracji nie będą przestępstwem, ale wykroczeniem.
Nowelizacja stanowi wdrożenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 14 grudnia 2011 r. (sygn. SK 42/09). Stwierdził on, że art. 45 prawa prasowego, który określa rygory karne za brak rejestracji pisma, jest niekonstytucyjny.
Trybunał uznał, że system rejestracyjny pism i czasopism jest bliski systemowi zgłoszeniowemu (nie jest więc koncesyjny). Ma na celu chronić istniejące na rynku tytuły, a także ich klientów, i ograniczyć nieuczciwą konkurencję między wydawcami. Sam wymóg rejestracji nie godzi więc w wolność słowa. Nie da się jednak tego powiedzieć o sankcji karnej grożącej w razie rozpoczęcia działalności wydawniczej bez rejestracji. W ocenie Trybunału była ona środkiem nadmiernie surowym, nieproporcjonalnym do chronionego dobra.
Źródło: Rzeczpospolita
Brak rejestracji czasopisma będzie tylko wykroczeniem
Senat przygotował projekt złagodzenia kar za wydawanie pisma bez rejestracji. Za takie naruszenie nie będzie groziło pozbawienie funkcji np. radnego.