Więcej: Grabarczyk nie jest już ministrem sprawiedliwości>>
- Zawsze jest czas na dobrą pracę i jestem pewien, że także tym razem zmiana na stanowisku ministra sprawiedliwości nie będzie oznaczała zatrzymania prac, ale ich intensyfikację, także ze względu na kalendarz polityczny, który jest faktem - powiedział Komorowski podczas poniedziałkowej uroczystości .

Informatyzacja i bezpłatna pomoc
Komorowski podkreślił, że Borys Budka jest prawnikiem i jednocześnie doktorem ekonomii. Życzył nowemu ministrowi m.in. sukcesów w zakresie informatyzacji polskiego sądownictwa. Prezydent powiedział, że liczy m.in. na dokończenie prac nad projektem dotyczącym bezpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. - Rzecz niesłychanie ważna, istotna i oczekiwana - podkreślił Komorowski.
- Pan minister jest również maratończykiem, długodystansowcem, więc chciałem wyrazić głębokie przekonanie, że teraz jest to bieg na krótki dystans z konieczności wynikającej z kalendarza, ale oby był zapowiedzią właśnie tego długiego dystansu - zaznaczył prezydent.

Priorytet: prawo dla ubogich
Głównym zadaniem nowego ministra sprawiedliwości Borysa Budki ma być "dopilnowanie w Sejmie" prac nad projektem ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej - powiedziała w poniedziałek premier Ewa Kopacz. Budka został tego dnia powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na szefa MS.
- Postawiłam przed panem Borysem Budką bardzo konkretne zadania, z których będę go rozliczać tak, jak rozliczam każdego z moich ministrów" - powiedziała Kopacz podczas uroczystości powołania nowego ministra sprawiedliwości. Premier zaznaczyła, że głównym zadaniem Budki ma być "dopilnowanie w Sejmie" ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej, którą - jak przypomniała - przygotował "z wielką starannością" jego poprzednik - Cezary Grabarczyk. - To ważna zapowiedź z mojego expose, ale też wiem, jak bardzo bliska sercu pana prezydenta, na realizację której czeka wiele milionów Polaków, którzy dzisiaj nie mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej ze względu na barierę finansową - dodała premier.
Kopacz powiedziała, że od nowego ministra oczekuje też, że "jego doświadczenie połączone z młodością i (...) słynną śląską solidnością sprawią, że wszyscy uznamy, że jest on gwarantem tego, co zawarte jest w nazwie resortu - czyli sprawiedliwości".

Borys Budka - dotychczas poseł PO - jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył aplikację radcowską. Od 2011 r. jest doktorem nauk ekonomicznych, jego praca doktorska dotyczyła kwalifikacji pracowniczych w stosunku pracy.
Od 2002 r. przez blisko 9 lat był radnym Rady Miejskiej w Zabrzu. W latach 2002-2006 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, a potem przewodniczącego rady. Biegle mówi po angielsku i po włosku. Posłem został w 2011 r., zdobywając poparcie ponad 10 tys. wyborców.
Wielokrotnie reprezentował Sejm w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym - m.in. ws. przepisów podwyższających wiek emerytalny do 67. roku życia, przepisów tzw. ustawy śmieciowej, zapisów ustawy o ochronie zwierząt dotyczących uboju rytualnego, a także w sprawie kryteriów przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych oraz odpłatności za drugi kierunek studiów. (ks/pap)

Czytaj: Budka: ustawa o bezpłatnej pomocy prawnej to moje pierwsze zadanie>>>