Jak piszą w pracy pt. „Blockchain, inteligentne kontrakty i DAO”,
potencjał tej technologii, początkowo dostrzegany przez wąską grupę entuzjastów kryptografii, obecnie jest rozpoznawany przez banki centralne, rządy i największe instytucje finansowe. Już teraz jest jasne, że dalece wykracza on poza świat finansów, a prawdziwa rewolucja zaczyna się dopiero teraz, wraz z pierwszymi praktycznymi implementacjami koncepcji inteligentnych kontraktów oraz rozproszonych autonomicznych organizacji (DAO).

Blockchain jest przede wszystkim strukturą bazy danych, zawierającą historię transakcji. Technologia blockchaina powstała wraz z Bitcoinem. W jego przy-padku blockchain jest rejestrem wszystkich dotychczas wykonanych transakcji w sieci Bitcoina. Kopie tych rejestrów przechowywane są na całym świecie.
Dzięki innowacyjnemu protokołowi i mechanizmowi osiągania kon-sensu co do prawidłowej zawartości rejestru kopie wszystkich rejestrów powinny być identyczne.
W przypadku Bitcoina dzięki mechanizmowi osiągania konsensu możliwe jest współdziałanie nieznających się nawzajem uczestników sieci. Skuteczne osiąganie konsensu sprawia, że te podmioty nie muszą się znać ani martwić brakiem zaufania pomiędzy sobą. Bitcoin po-kazał, że możliwe jest wyeliminowanie zaufanej strony trzeciej – pośrednika w transakcjach (w tym przypadku banku centralnego i pośredników w płatnościach).

Za sprawą Bitcoina powstają plany zastosowania technologii blockchaina w innych obszarach. Jedne z aplikacji polegają na przyjęciu, że jednostkom w danym blockchainie (w przypadku sieci Bitcoina nazywanym bitcoinami) przypisujemy walor innego niż pieniądz no-śnika wartości, np. papieru wartościowego.

Technologia blockchain może być używana do tworzenia różnego rodzaju rejestrów. Przykładem, już wdrażanym w praktyce, jest rozproszony rejestr diamentów Everledger. Polega on na przypisaniu każdemu diamentowi unikatowego numeru, powiązanego z jego właściwościami, oraz wprowadzeniu go do rejestru opartego na blockchainie. Każdy zarejestrowany w ten sposób diament ma swój „paszport”, który umożliwia sprawdzenie jego pochodzenia, a także śledzenie historii transakcji. Ułatwia to wykrywanie nielegalnego handlu czy działań przestępczych związanych z obrotem diamentami.

Zdaniem autorów, wraz z rozwojem technologii blockchain tworzenie oraz stosowanie prawa będzie wymagało zupełnie nowych umiejętności, w szczególności umiejętności sprawnego i płynnego przechodzenia z poziomu języka naturalnego na poziom kodu i odwrotnie. Rozwój technologii blockchain będzie w ogromnej mierze warunkowany nabywaniem tych nowych umiejętności przez środowiska prawnicze i informatyczne, które w coraz większym stopniu będą musiały współpracować ze sobą w procesach tworzenia oraz stosowania prawa. Więcej>>
 
Krzysztof Wojdyło, Jacek Czarnecki, praktyka prawa nowych technologii kancelarii Wardyński i Wspólnicy
Tekst pochodzi z portalu Co do zasady.