- Bez sprawnych i sprawiedliwych sądów uczciwy przedsiębiorca nie ma szans na walkę z mafią, układem, czy monopolami. Dla gospodarki ważne są CBA, wydziały do walki z przestępczością gospodarczą w policji i prokuraturze - mówił w czasie ekspose premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że w wymiarze sprawiedliwości konieczna jest głęboka zmiana.
Odejście od konsumpcji jest OK
- Fundamentalną sprawą dla przedsiębiorców jest deklaracja premiera dotycząca odejścia od gospodarki opartej na konsumpcji na rzecz gospodarki inwestycji i oszczędności. Niestety, premier nie sprecyzował w jaki sposób ten proces ma przebiegać, jak chce osiągnąć ten cel - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.
Pozytywnym sygnałem jest zapowiedź utworzenia Centrum Analiz Strategicznych. Potrzeba gospodarce takiej instytucji, która by analizowała światowe trendy, a także to co dzieje się polskiej gospodarce, pozwalała na profesjonalną, wielowątkową ocenę skutków przygotowywanych przez rząd regulacji.
Marchewka i kij dla biznesu
Przedsiębiorców cieszą deklaracje o wzmocnieniu przedsiębiorczości i walce z nadmiarem nowych regulacji, które utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej i podnoszą ryzyko. Szkoda, że w kolejnym zdaniu Premier mówił o CBA i wydziałach do walki z korupcją, bo wyglądało to jak „marchewka i kij” – damy wam lepsze warunki do prowadzenia działalności, ale odpowiednie instytucje cały czas będą was kontrolować. Dzisiaj taki sposób zarządzania firmą, jak i gospodarką nie ma racji bytu – mówi dr Starczewska-Krzysztoszek. Rząd nie może opierać swojego oddziaływania na gospodarkę na straszeniu i kontrolach. Musi stworzyć takie warunki, aby działania niezgodne z prawem nie miały sensu. Inaczej przejście do gospodarki opartej na inwestycjach i oszczędnościach będzie niemożliwe, ta wymaga bowiem zaufania.
Zaufanie p. premierze!
Eksperci Business Center Klub zgadzają się także, iż zaufanie do deklaracji rządowych. Ważne jest uspokojenie atmosfery politycznej i zmniejszenie represyjności przepisów prawa gospodarczego - uważa Marek Goliszewski, przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.
Bezstronne sądy
Według Marka Goliszewskiego rząd powinien zagwarantować inwestorom, bezstronne działanie wymiaru sprawiedliwości, które będzie, pozbawione podejrzeń o kierowane się pobudkami pozamerytorycznymi oraz które będzie zabezpieczać pewność obrotu gospodarczego w długim horyzoncie czasowym. W przeciwnym wypadku potencjalni inwestorzy będą nadal ograniczać lub całkowicie powstrzymywać swoje decyzje inwestycyjne, co ograniczy tempo rozwoju gospodarczego kraju oraz nie pozwoli zrealizować celów zapisanych przez rząd w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.
Powrócić do procedur
Zdaniem BCC należy powrócić do standardowych procedur legislacyjnych oraz zaprzestać procederu omijania konsultacji publicznych projektów legislacyjnych poprzez przedstawianie ministerialnych projektów w drodze tzw. inicjatywy poselskiej, która całkowicie pomija etap rządowy i pozwala „uprościć” (choć niezgodnie z Regulaminem Sejmu) procedowanie danego projektu legislacyjnego. Zgodnie z zasadami dobrej legislacji, wszystkie projekty istotne dla strony społecznej powinny przejść etap konsultacji społecznych w Radzie Dialogu Społecznego.