W poniedziałek 5 maja br. BIAC (Business and Industry Advisory Committee to the OECD) przedstawił wyniki swojego najnowszego badania dotyczącego polityki gospodarczej.
BIAC Economic Survey powstaje na bazie ankiet przeprowadzonych wśród organizacji przedsiębiorców i zawiera rekomendacje dla państw OECD na temat warunków do rozwoju przedsiębiorczości. Badanie skupia się na trzech głównych kwestiach: wskazaniu najważniejszych pożądanych reform strukturalnych, ocenie stopnia realizacji poprzednich zaleceń OECD dotyczących reform strukturalnych oraz oceny co do formy i efektywności prowadzonych przez rząd konsultacji w procesie stanowienia prawa. W 2014 roku w badaniu udział wzięły organizacje pracodawców z 23 krajów z całego świata w tym z Polski – głos przedsiębiorców z naszego kraju prezentowali Pracodawcy RP.
Wyniki badań wskazują na potrzebe wprowadzenia pilnych i zdecydowanych reform, które umożliwią szybszy wzrost gospodarczy. Podczas gdy priorytety działań różnią się w zależności od konkretnego kraju, większość respondentów wzywa do reform, które przyczynią się do redukcji obciążeń prawnych krępujących swobodę działalność gospodarczej. Takie reformy dotyczą na przykład przejrzystości obowiązujących regulacji, zakresu interwencji państwa czy harmonizacji systemów zezwoleń i licencji. Innymi priorytetowymi reformami były te zmierzające do zwiększenia efektywności sektora publicznego, do poprawy efektywności ogólnego opodatkowania, wzmocnienia kapitału ludzkiego i wzrostu produktywności siły roboczej.
– Jest to dzwonek na pobudkę dla wszystkich, którzy chcą wzmocnić nasze gospodarki i osiągnąć wyższy wzrost gospodarczy oraz wzrost zatrudnienia – powiedział dr Stephan Mumenthaler, przewodniczący komisji BIAC ds. polityki gospodarczej. – Nie wystarczy posiadać dobrze rozwinięte doradztwo w zakresie prowadzonych polityk: rządy muszą podjąć następny krok i rzeczywiście wdrożyć niezbędne reformy – dodał.
- Respondenci w badaniu wskazują, że tylko 4% z priorytetowych reform określonych przez OECD w 2013 roku dla poszczególnych krajów członkowskich zostało w pełni wdrożone do lutego 2014 r.; 61% z nich uważa się za częściowo wdrożone, a 35% w ogóle nie zostało zrealizowanych.
- Badanie ujawnia również poważne braki w wielu krajach w polityce konsultacji społecznych i stosowania oceny skutków regulacji.
– W celu wsparcia procesu reform rządy muszą poprawić regulacje dotyczące konsultacji i analiz wpływu – powiedział dr Mumenthaler. – Niezbędna jest międzynarodowa współpraca, która umożliwi firmom sprawne i skuteczne działanie ponad granicami państw, a to jest dziedzina, w której OECD ma szczególnie ważną rolę do odegrania – dodał.