Jak informuje kancelaria, Krajowa Izba Gospodarcza objęła patronat nad publikacją.

Raport przedstawia analizę wyroków wydanych przez KIO w istotnych postępowaniach informatycznych w ciągu ostatnich trzech lat. Są to przetargi na systemy IT, w szczególności zamówienia na wdrożenie, utrzymanie lub serwis, rozwój, modyfikację, rozbudowę lub migrację systemów IT, istotne z perspektywy rozwoju technologicznego państwa.
Celem publikacji jest przedstawienie przyczyn, dla których system orzekania KIO jest nieefektywny oraz przedstawienie rekomendacji mających na celu poprawę sytuacji w Polsce. Analiza poparta jest przykładami kluczowych dla funkcjonowania państwa postępowań informatycznych, w których orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej wywarły istotny wpływ na brak powodzenia projektu, lub też doprowadziły do wielu trudności związanych z wdrożeniem systemu IT przez zamawiającego.

Autorami raportu są prawnicy z warszawskiego biura Bird & Bird: Maciej Gawroński, partner zarządzający, Monika Kucharczyk, szef praktyki prawa zamówień publicznych oraz Karina Bieniek z zespołu IT i transakcji handlowych.
– Powracające pytania o przyczyny niepowodzeń kluczowych projektów IT prowadzą do konieczności kompleksowej analizy systemu, w którym te projekty są realizowane. Zdecydowana większość zamówień IT, które mają wpływ na cyfryzację państwa odbywa się w oparciu o zamówienia publiczne regulowane przez ustawę Prawo Zamówień Publicznych. W całym tym procesie istotną rolę odgrywa Krajowa Izba Odwoławcza, która jest organem właściwym do rozpoznawania odwołań wnoszonych w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego. Niestety system orzekania jest nieefektywny, dlatego też przygotowaliśmy raport przedstawiający rekomendacje zmian systemowych – komentuje temat Maciej Gawroński, partner zarządzający Bird & Bird, jeden ze współautorów raportu.

W ramach promowania dobrych praktyk, patronat nad publikacją objęła Krajowa Izba Gospodarcza. To największa niezależna organizacja biznesu w Polsce, której misją jest reprezentowanie interesów polskich przedsiębiorców i promowanie społecznej wrażliwości biznesu oraz wdrażanie etycznych standardów.
Raport można pobrać tutaj >>>

 
X Konferencja Zamówień Publicznych: Prawo zamówień publicznych po nowelizacji wdrażającej dyrektywy UE>>>