Minister sprawiedliwości Marek Biernacki wziął udział w odbywającej się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego konferencji „Współczesne zagadnienia kryminologii”.
- Jako minister sprawiedliwości jestem odpowiedzialny m.in. za stworzenie takich warunków dla wymiaru sprawiedliwości, by był on jak najlepiej przygotowany do współczesnych wyzwań, także w zakresie prawa karnego – powiedział inaugurując konferencję minister Marek Biernacki.
Dlatego - mówił minister - w resorcie sprawiedliwości zostało podjętych szereg działań, w tym przygotowanie, we współdziałaniu z Komisją Kodyfikacyjną Prawa Karnego, kompleksowej reformy postępowania karnego. Ustawa – o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego i niektórych innych ustaw została przyjęta przez Sejm 27 września 2013 r. - Przyjęte w ustawie rozwiązania mają na celu umożliwienie jak najszybszego zakończenia spraw nieskomplikowanych i niespornych – mówił Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki. Służyć będzie temu przede wszystkim rozszerzenie możliwości stosowania trybów konsensualnych zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, w sprawach o wszystkie występki, jak również na etapie postepowania sądowego, w sprawach o wszystkie przestępstwa, w tym także zbrodnie – zaznaczył.
Z wystąpienia ministra wynika, że przyjęty model procesu zakłada, że to aktywne strony prezentować będą sądowi zgromadzone przez siebie dowody. Sąd zaś przeistoczy się w arbitra, wyjątkowo tylko angażowanego w proces przeprowadzenia dowodów, gdy strona będzie nieporadna, bądź też przeprowadzenie dowodów będzie możliwe jedynie przez organ postępowania np. w przypadku opinii biegłego. Pozwoli to na zaktywizowanie stron w działaniach zmierzających do ustalenia stanu faktycznego i wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy.
Wejście w życie tych przepisów przewidziane jest na dzień 1 lipca 2015 r.
W trakcie konferencji minister Marek Biernacki zaznaczył również, że rozwiązania w zakresie prawa procesowego będą uzupełnione o zmiany w zakresie prawa karnego materialnego, które aktualnie są przygotowywane w resorcie sprawiedliwości. Modyfikacje te zmierzają przede wszystkim do przemodelowania struktury kar orzekanych w Polsce, tak by zredukować liczbę orzekanych kar pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania.
Ministra mówił także o tym, że w jego resorcie przygotowywane są propozycje rozszerzenia zakresu ochrony świadków i pokrzywdzonych. - Występuje, bowiem niewątpliwa dysproporcja między środkami ochrony podejrzanego, który uzyska status tzw. świadka koronnego, a pozostałymi świadkami, w tym także pokrzywdzonymi. Skruszony przestępca posiada prawo do osobistej ochrony i zmiany tożsamości – mówił w trakcie swojego wystąpienia minister.
Jego zdnaiem brak jest natomiast takich środków ochrony dla osób, które posiadają wiedzę o zdarzeniach istotnych z punktu widzenia organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości lub też są po prostu pokrzywdzonymi przestępstwem. Dlatego też zostaną zaproponowane rozwiązania, które zmienią charakter tej ochrony, umożliwiając także ochronę osobistą świadkom i pokrzywdzonym, co, do których zachodzi realna obawa, że może być zagrożone ich życie i zdrowie lub życie i zdrowie ich najbliższych.
- Mam nadzieję, że zarysowane przeze mnie zmiany i propozycje zmian legislacyjnych w prawie karnym spotkają się, jeśli nie teraz, to w przyszłości z zainteresowaniem przedstawicieli świata nauki i praktyki. I że dyskusja, którą wywołają pozwoli na wypracowanie optymalnych rozwiązań zarówno w przepisach obowiązujących, jak i projektowanych – zakończył minister sprawiedliwości.
Uczestnikami spotkania na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego byli przedstawiciele świata nauki, wymiaru sprawiedliwości, organów ścigania, organów wykonawczych w zakresie prawa karnego oraz studenci.
Biernacki: nowe przepisy wiele zmienią w procesie karnym
Konieczne jest wyposażenie organów postępowania karnego w skuteczne narzędzia reakcji prawno-karnej wobec zmieniającej się stale struktury przestępczości - stwierdził minister sprawiedliwości Marek Biernacki, otwierając w środę konferencję kryminologiczną w Gdańsku.