Jak podkreśla ekspert, który jest autorem praktycznego komentarza do przepisów ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, na różnym poziomie działania systemu problemy te dotyczyć mogą urzędników zaangażowanych w wdrażanie systemu oraz jego sprawozdawczość, ale także osoby odpowiedzialne za udzielanie porad prawnych, indywidualnie, bądź z ramienia organizacji pozarządowych.
Cezary Chabel będzie wykładowcą podczas zaplanowanego na 14 marca br. szkolenia na ten temat. Więcej>>>
Jak przypomina ekspert, 1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa, u której podstaw uchwalenia leży zapewnienie lepszego dostępu do informacji prawnej i usług prawniczych dla osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych oraz zniwelowanie bariery finansowej do korzystania z obsługi prawnej na etapie przedsądowym. Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej - obok ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka (Dz. U. z 2015 poz. 21) - stanowi część systemu pomocy prawnej wykonywanej w ramach wymiaru sprawiedliwości.
Uchwalenie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej stanowi realizację istniejącego od wielu lat postulatu stworzenia na terenie całego kraju jednolitego systemu pomocy prawnej finansowanej przez z budżetu państwa. Zamysł wykorzystania już istniejących procedur i instytucji stanowi jedno z głównych założeń ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Dotyczy to zarówno uregulowań dotyczących zakresu przedmiotowego regulacji, wskazania osób uprawnionych do skorzystania z systemu nieodpłatnej pomocy prawej, a także wskazania podmiotów uprawnionych do udzielania porad prawnych finansowanych z budżetu państwa.
Jak podkreślają organizatorzy, szkolenie skierowane jest przede wszystkim do funkcjonariuszy publicznych odpowiedzialnych za wdrażanie przepisów ustawy na danym terytorium oraz bieżący nadzór nad wykonywaniem przepisów ustawy, tj. pracowników starostw powiatowych oraz urzędów gmin. Ponadto omówione zagadnienia dotyczyć będą także osób udzielających nieodpłatnych porad prawnych w ramach systemu, tj. adwokatów i radców prawnych oraz prawników współpracujących z organizacjami pozarządowymi. Zagadnienia przedstawione podczas szkolenia pozwolą zapoznać się z genezą nieodpłatnej pomocy prawnej w Polsce, systemem stworzonym przez ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (jej zakresem przedmiotowym i podmiotowym). Wskazane informacje pomogą uniknąć wielu niepotrzebnych błędów związanych ze stosowaniem ustawy, a także wpłynął na jak najbardziej efektywne wykorzystanie systemu.
Zaproszenie na szkolenie: Nieodpłatna pomoc prawna oraz edukacja prawna>>>
Bezpłatna pomoc prawna wymaga dobrej organizacji i profesjonalnej sprawozdawczości
Prowadzenie obowiązującego od początku roku powszechnego systemu przedsądowej pomocy prawnej może nastręczać wiele problemów i wątpliwości, zarówno w zakresie urządzania systemu, jego działania, jak i sprawozdawczości twierdzi radca prawny Cezary Chabel.