Zmiany ma wprowadzić nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Nowy model kształcenia sędziów i prokuratorów zakładał rezygnację z aplikacji ogólnej - przyszli sędziowie mieli być zatrudniani w sądach na czas trwającej 36 miesięcy nauki. Dlatego 2016 r. miał być ostatnim, w którym prowadzono nabór na aplikację ogólną. Tak jednak nie będzie - jednym z założeń projektu jest przedłużenie stosowania dotychczasowych przepisów do aplikantów rozpoczynających naukę w 2017 r.

MS ma też inny pomysł na organizację samej aplikacji, to Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury ma mieć pełne kompetencje do ustalania programu aplikacji. Osoba, która ukończy 36-miesięczne szkolenie, zda egzamin sędziowski będzie mogła zostać powołana na asesora sądowego. Po 36 miesiącach pełnienia obowiązków sędziowskich dokonana zostanie ocena pracy asesora, a jeżeli będzie pozytywna zostanie on powołany na sędziego bez konkursu.