Jak poinformowało prezydenckie Biuro Bepieczeństwa Narodowego, przedstawiciele tych sił politycznych zgadzają się, że w najbliższej dekadzie jest to najważniejszy i najpilniejszy priorytet w rozwoju Sił Zbrojnych RP. Dlatego te partie gotowe są poprzeć w parlamencie projekt ustawy.

Tylko Sojusz Lewicy Demokratycznej nie ma jednolitego zdania w tej sprawie. Jego politycy przyznają, że jest to priorytet dla bezpieczeństwa państwa, ale jednocześnie nie widzą potrzeby gwarantowania jego stabilnego finansowania.
Takie są najważniejsze wnioski z cyklu konsultacji, przeprowadzonych w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego przez ministra Stanisława Kozieja. Zdaniem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego wypracowanie ponadpartyjnej zgody w sprawie obrony przeciwrakietowej jest dużym sukcesem, a w perspektywie wieloletniej przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa zarówno Polski, jak i krajów sojuszniczych.
Spotkania odbywały się w BBN i w Sejmie. Reprezentanci klubów parlamentarnych podkreślali obiektywną potrzebę nadania priorytetu budowie obrony przeciwrakietowej. Podnosili takie kwestie jak: narastanie zagrożenia rakietowego, konieczność uwzględniania uwarunkowań i decyzji sojuszniczych, potrzebę stabilności finansowania programów obronnych oraz wagę zaangażowania polskiego potencjału intelektualnego i przemysłowego w realizację tego projektu.
Szef BBN zadeklarował gotowość do dalszych spotkań z klubami parlamentarnymi, które zgłoszą taką potrzebę. Po konsultacjach politycznych Szef BBN planuje cykl spotkań z ekspertami oraz publicystami. Następnym, niezwykle istotnym, etapem działań jest bowiem rzetelne informowanie opinii publicznej o projekcie, który ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Polski.