Założenia do projektu ustawy nowelizującej ustawę o księgach wieczystych i hipotece przewidują, że w początkowej fazie wprowadzania elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego, pełne uprawnienia do jego inicjowania będą mieli jedynie komornicy i notariusze (banki, Skarb Państwa i gminy mają je otrzymać dopiero w 2015 r.). Zdaniem Związku Banków Polskich, takie same kompetencje od początku powinny mieć banki. Związkowcy podkreślają, że znacznie zwiększy to bezpieczeństwo obrotu prawnego i przyspieszy procedury.
Chodzi tu zwłaszcza o wypłatę kredytu, w przypadku gdy uzależniona jest ona od skutecznego ustanowienia zabezpieczenia na nieruchomości. Nadanie bankom uprawnień do inicjowania postępowania oraz kierowanie do nich korespondencji w drodze doręczenia elektronicznego znacznie skróciłoby cały proces. Związkowcy podkreślają także, że nie ma przeszkód, by bank sam informował wierzycieli hipotecznych, że doręczenia w sprawie wieczystoksięgowej będą dokonywane za jego pośrednictwem.
Banki chcą większych uprawnień przy inicjowaniu postępowań wieczystoksięgowych
Banki powinny mieć takie same uprawnienia do inicjowania elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego jak komornicy i notariusze - pisze Związek Banków Polskich w opinii do projektu nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece.
Zdaniem autorów opinii, brak uprawnień dla banków prowadzi do wyeliminowania podmiotów, które inicjują dużą liczbę postępowań wieczystoksięgowych.