W ramach badania planowane jest przeprowadzenie 11 wywiadów z osobami, które zostały zatrzymane przez policję po 30 listopada 2016 r. i co najmniej postawiono im zarzuty.
W trakcie wywiadu osoby takie będą pytane m.in. o przebieg postępowania oraz, w szczególności, o realizację prawa do informacji (o zarzutach, o prawach), prawa do obrony (obrony także poprzez profesjonalnego obrońcę) oraz prawa do tłumaczenia.
- W trakcie badania chcemy zebrać wiarygodne informacje od osób, które doświadczyły zatrzymania przez policję. Dlatego potrzebujemy od potencjalnych rozmówców potwierdzenia, że rzeczywiście mają za sobą takie doświadczenie. W związku z tym, uczestnictwo w badaniu wiąże się z koniecznością przedstawienia dowodu tożsamości oraz potwierdzenia faktu zatrzymania (np. przedstawienia kopii protokołu zatrzymania itp.) - mówi Małgorzata Szuleka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Jak poinformowała koordyanatorka badania, obecnie trwa poszukiwanie chętnych do udziału w w nim. Zainteresowani rozmową o swoich doświadczeniach związanych z zatrzymaniem proszone są o kontakt pod nr tel. 22 556 44 45 lub 22 556 44 70. Można także skontaktować się z organizatorami badania w formie mailowej, pisząc na adres: m.szuleka@hfhr.org.pl.
Badanie sprawdzi czy przy ENA przestrzegano praw podejrzanych
Helsińska Fundacja Praw Człowieka we współpracy z Agencją Praw Podstawowych Unii Europejskiej prowadzi badanie dotyczące praw procesowych m.in. osób zatrzymanych oraz podejrzanych, w tym podejrzanych pozbawionych wolności, a także osób wobec których zastosowano Europejski Nakaz Aresztowania.