Zaletą arbitrażu jest przede wszystkim krótszy czas postępowania – średnio sprawy w sądzie polubownym są rozstrzygane w ciągu 6-12 miesięcy. Postępowanie przed sądem arbitrażowym z reguły jest jednoinstancyjne, więc w tym czasie sprawa jest rozstrzygnięta, a wyrok wydany przez sąd arbitrażowy jest ostateczny. Jeśli nie zostanie dobrowolnie wykonany, po uznaniu przez sąd powszechny uzyskuje taką samą moc wiążącą, jak wyrok sądu powszechnego.
Kolejną zaletą arbitrażu jest fachowość, gdyż spory rozstrzygają nie tylko prawnicy, ale i specjaliści z danej dziedziny. Strony mają wpływ na przebieg postępowania arbitrażowego: mogą wybrać konkretny sąd, wskazać arbitrów, miejsce i czas postępowania a także sposób rozstrzygania sporu.
Najczęściej postępowanie arbitrażowe pociąga za sobą niższe koszty, niż postępowanie przed sądem powszechnym, choć nie jest to regułą, nie jest także największą zaletą arbitrażu.
Ważne jest i to, że spór rozwiązywany jest w mniej formalnej atmosferze. Strony siedzą z arbitrami przy wspólnym stole i rozmawiają przy kawie. Tutaj zdecydowanie rzadziej dochodzi do eskalacji konfliktu, a strony, mimo iż wiodą określony spór, mogą pozostać w relacjach pozwalających im na dalsze prowadzenie interesów. Postępowania są poufne, co gwarantuje zachowanie tajemnic handlowych.
W stałych sądach arbitrażowych regułą jest to, co jest dopiero projektowane w odniesieniu do sądów powszechnych – przebieg rozpraw jest rejestrowany przy pomocy urządzeń cyfrowego zapisu dźwięku. Sprzyja to transparentności postępowania. To tylko niektóre z wielu zalet arbitrażu , na które wskazują specjaliści.
Podmioty, które chcą skorzystać z arbitrażu mogą tego dokonać poprzez zawarcie zapisu na sąd polubowny w umowie, zawarcie dodatkowej umowy o poddaniu się pod arbitraż w momencie pojawienia się sporu (kompromis), lub poprzez wprowadzenie klauzuli arbitrażowej do statutu spółki, fundacji, stowarzyszenia.
W Polsce działa już kilkadziesiąt sądów arbitrażowych, najczęściej przy organizacjach przedsiębiorców, zarówno regionalnych, jak i branżowych.

Praktyczne porady ekspertów z możliwością zadania pytań na czacie, studia przypadków firm, które skorzystały z arbitrażu oraz obszerna wiedza kiedy i dlaczego warto wybrać arbitraż jako metodę efektywnego rozwiązania sporu - wszystko to możliwe będzie podczas debaty on-line: "Zarządzanie sporem arbitrażowym. Arbitraż - sąd przyjazny dla przedsiębiorców".
Debata on-line odbędzie się w środę 16 czerwca, w godzinach 10:00 - 12:00
W panelu uczestniczyć będą: Marek Furtek - prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, Maciej Łaszczuk - adwokat, partner zarządzający kancelarii Łaszczuk i Wspólnicy, prof. Krystyna Szczepanowska – Kozłowska - zastępca przewodniczącego Rady Arbitrażowej przy Krajowej Izbie Gospodarczej i Justyna Szpara - adwokat, partner w kancelarii Łaszczuk i Wspólnicy.
Debata adresowana jest do właścicieli, dyrektorów oraz przedstawicieli działów prawnych. Uczestnictwo w debacie on-line jest bezpłatne
Zapraszamy do zarejestrowania swojego udziału.
Liczba miejsc ograniczona.