W uzasadnieniu swojej prośby aplikanci przypominają, że Krajowa Rada Radców Prawnych w kwietniu i w maju 2011 roku podjęła uchwały dotyczące zmian regulaminu odbywania aplikacji radcowskiej. Jednak zmiany te nie obejmują wprowadzenia, opartej na regulaminie odbywania aplikacji radcowskiej, możliwości wniesienia odwołania od wyniku kolokwium lub kolokwium poprawkowego. W uchwale nr 37/VIII/2011 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 12 kwietnia 2011 r. w sprawie zmiany regulaminu odbywania aplikacji radcowskiej znajduje się zapis, że w regulaminie odbywania aplikacji radcowskiej w §31 wprowadza się pkt 9, który stanowi, że: „Od ustalonego przez komisję wyniku kolokwium odwołanie nie przysługuje.”
Zdaniem autorów listu prowadzi to do sytuacji, w której aplikanci pozbawieni są możliwości weryfikacji poprawności wyniku kolokwium lub kolokwium poprawkowego oraz poziomu trudności przeprowadzanych kolokwiów i kolokwiów poprawkowych. - Tym samym, okręgowe izby radców prawnych mogą arbitralnie decydować o poziomie trudności tychże egzaminów, a co za tym idzie o wynikach kolokwiów i kolokwiów poprawkowych. Przykładem takiej sytuacji są egzaminy warunkowe przeprowadzone w OIRP w Warszawie. Kierowane do organów OIRP w Warszawie prośby i wnioski nie doprowadziły do uzyskania podstaw prawnych prawidłowych odpowiedzi ani ponownej weryfikacji tych egzaminów - czytamy w liście do ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego.
List, podpisany przez 102 apliknatów, został skierowany też bezpośrednio do prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych, a także do Rzecznika Praw Obywatelskich i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.