The Coalition Against Unlawful Surveillance Exports (CAUSE, Koalicja Przeciw Bezprawnemu Eksportowi Środków Nadzoru) zrzesza czołowe organizacje chroniące prawa człowieka: Amnesty International, Digitale Gesellschaft, FIDH, Human Rights Watch, the New America Foundation's Open Technology Institute, Privacy International oraz Dziennikarzy Bez Granic. Jej celem – jak deklarują przedstawiciele koalicji - jest powstrzymanie rządów i firm prywatnych odpowiedzialnych za nadużycia związane ze wzrostem międzynarodowego handlu technologiami, mającym na celu nadzorowanie procesów komunikacyjnych. - Rządy coraz częściej wykorzystują oprogramowanie szpiegujące, sprzęt oraz inne narzędzia, których głównym przeznaczeniem jest łamanie prawa do prywatności oraz szeregu innych praw człowieka – czytamy w apelu.
- Technologie te umożliwiają reżimom stłumienie głosów sprzeciwu lub krytyki, zamrożenie wolności słowa i destrukcję podstawowych praw człowieka. Koalicja CAUSE udokumentowała przypadki, w których zostały one wykorzystane przez rządy do szpiegowania prywatnego życia obywateli, ale także pomagają rządom w więzieniu i torturowaniu swoich krytyków - tłumaczy Ara Marcen Naval, koordynatorka ds. Kontroli Zbrojeń, Bezpieczeństwa Handlu i Praw Człowieka w Amnesty International.
- Dzięki ciągłemu poszerzaniu się materiału dowodowego możemy zaobserwować, jak szeroko technologie nadzoru są wykorzystywane przez represyjne reżimy - gardząc prawami jednostki. Niekontrolowany rozwój, sprzedaż i eksport tych technologii nie jest słuszny. Rządy muszą szybko podjąć działania w celu uniemożliwienia dostania się tych technologii w niepowołane ręce - ostrzega Kenneth Page, specjalista ds. Polityki w Privacy International.
W liście otwartym opublikowanym na stronie CAUSE (http://www.globalcause.net) koalicja alarmuje, że handel narzędziami umożliwiającymi inwigilację komunikacji jest pozostawiony praktycznie bez żadnego nadzoru, i to na skalę światową.

Źródło: Amnesty International