W interpelacja (nr 19471) poseł nawiązał do opracowania ,,Publiczna dostępność orzeczeń sądowych" przygotowanego przez Fundację FOR oraz Helsińską Fundację Praw Człowieka. Postulowało ono stopniowe upowszechnianie w Internecie orzeczeń sądów powszechnych oraz wszystkich Sądu Najwyższego. Autorzy raportu wskazali, że stworzenie pełnej bazy wszystkich orzeczeń sądowych, do sądów rejonowych włącznie, będzie zadaniem czasochłonnym i wymagającym znacznych nakładów pracy. W ubiegłym roku, jak podano w dokumencie, sądy apelacyjne wydały w sumie 91 tys. 534 orzeczenia, jeśli chodzi o sądy okręgowe, było to 814 tys. 709 orzeczeń, z kolei w odniesieniu do sądów rejonowych - 11 mln 175 tys. 619 orzeczeń.
-
W ocenie autorów raportu pt. ˝Publiczna dostępność orzeczeń sądowych˝, przygotowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Forum Obywatelskiego Rozwoju, docelowym zadaniem dla polskiego wymiaru sprawiedliwości powinno być utworzenie bezpłatnej bazy danych orzeczeń sądów powszechnych dostępnej przez internet - napisał poseł do ministra. I przypomniał, że  jako przykład dobrze funkcjonującej bazy danych autorzy raportu wskazali na Centralną Bazę Orzeczeń Sądów Administracyjnych. W bazie tej znajduje się treść wydanych po 1 października 2007 r. wyroków i postanowień wraz z uzasadnieniami.
W odpowiedzi ministerstwo poinformowało, iż pracuje nad systemem takiego powszechnego udostępniania wyroków. Odpowiedź ministra sprawiedliwości