Koalicja składająca się z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa wydały oświadczenie we wtorek 6 czerwca, ponieważ na godz. 18.00 tego dnia zaplanowano posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, podczas którego Komisja miała wydać opinię o kandydacie na sędziego Trybunału Konstytucyjnego mec. Andrzeju Zielonackim.

Czytaj: Sejm: komisja za wyborem adw. Zielonackiego na sędziego TK>>

Jak zauważają autorzy oświadczenia, od momentu zgłoszenia kandydata w dniu 30 maja 2017 r. (druk sejmowy nr 1584) do dnia planowanego zaopiniowania kandydata upłynęło zaledwie siedem dni. - W tak krótkim czasie ani posłowie, ani opinia publiczna nie mieli rzeczywistej szansy poznać Kandydata, ocenić jego kwalifikacji na sędziego TK oraz zweryfikować ewentualnych wątpliwości i zastrzeżeń. Zważywszy, że kadencja sędziego TK prof. Stanisława Biernata upływa w dniu 26 czerwca 2017 r. prosimy organy Sejmu RP o przełożenie procedury opiniowania i głosowania nad wyborem sędziego TK na następne posiedzenie Sejmu RP – czytamy w oświadczeniu. 

Jego autorzy informują też, że jako organizacje prowadzące obywatelski monitoring wyborów sędziów TK zwróciły się do kandydata o wypełnienie kwestionariusza i przesłanie innych informacji oraz zaprosiliśmy go do uczestnictwa w „wysłuchaniu obywatelskim”. - Działamy tak od ponad dziesięciu lat. Kandydat do dziś nie zareagował na zaproszenie - poinformowali.
Członkowie koalicji stwierdzają również, że po raz kolejny zgłoszony został tylko jeden kandydat. Sejm nie ma więc możliwości porównania kompetencji i dorobku różnych kandydatów. - Uważamy, że przyjęty sposób postępowania Sejmu RP jest nieadekwatny do powagi funkcji sędziego Trybunału Konstytucyjnego – napisano w oświadczeniu.

Członkowie koalicji zaapelowali do marszałka Sejmu RP, do przewodniczącego sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz do członków tej komisji o poważne potraktowanie procedury opiniowania i głosowania nad kandydatem do Trybunału Konstytucyjnego. - Apelujemy o taki sposób prowadzenia posiedzenia Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, aby umożliwił on rzeczywistą rozmowę z Kandydatem, zadanie mu wszystkich potrzebnych pytań i uzyskanie wyczerpujących odpowiedzi.  Apelujemy do posłów, aby rzetelnie przygotowali się do posiedzenia Komisji oraz by poznali szczegółowy życiorys i dorobek kandydata, zanim podejmą decyzję – czytamy w oświadczeniu.

Jego autorzy proszą też media, aby uważnie śledziły procedurę wyboru sędziego TK i szczegółowo informowały o jej przebiegu oraz o samym kandydacie.