Dnia 7 października 2009 r. Departament Sprawiedliwości USA poinformował, że na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. C "Porozumienia o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych" wniosek ten nie zostanie zrealizowany, zaś władze amerykańskie uważają tę sprawę za zamkniętą. Wspomniany artykuł dotyczy możliwości odmowy udzielenia pomocy prawnej, jeżeli wykonanie wniosku mogłoby naruszyć bezpieczeństwo lub inny, podobny interes państwa wezwanego.
Od września ubiegłego roku, polskim pełnomocnikiem Al-Nashiriego jest adwokat Mikołaj Pietrzak z Kancelarii Pietrzak & Sidor, który domaga się przeprowadzenia śledztwa i ukarania osób odpowiedzialnych za tajne transporty więźniów, pozbawienie wolności i torturowanie Saudyjczyka na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Pietrzak złożył liczne wnioski dowodowe o przesłuchanie w charakterze świadków m.in. najważniejszych ówczesnych przedstawicieli polskich władz, jak i osób zza granicy. W efekcie prowadzonych przez niego działań, w październiku 2010 roku Al-Nashiri uzyskał status pokrzywdzonego w Polsce.
Śledztwo w sprawie o podejrzenie popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, będących najważniejszymi przedstawicielami władz polskich w związku z działalnością tajnego ośrodka CIA na terenie Polski oraz podejrzenia dopuszczenia do stosowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tortur w celu uzyskania za pomocą brutalnej siły informacji od osób skrycie porwanych i nielegalnie pozbawionych wolności, jest prowadzone przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie od niemal trzech lat. Al-Nashiri jest pierwszą ofiarą metod stosowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych w ramach programu wojny przeciwko terrorystom, która dochodzi swoich praw w Polsce.
"Stosowanie na terytorium Rzeczypospolitej polskiej tortur jest bezwzględnie niedopuszczalne, tak z prawnego jak i moralnego punktu widzenia" mówi adwokat Mikołaj Pietrzak, pełnomocnik Al-Nashiriego. "W zaistniałej sytuacji, prawdopodobne jest, że Prokurator prowadzący postępowanie ponownie wystąpi do rządu Stanów Zjednoczonych o zrealizowanie pomocy na podstawie Porozumienia o wzajemnej pomocy prawnej w sprawach karnych. Poparcie dla tego wniosku na najwyższym politycznym szczeblu jest niezbędne by zapewnić, że prawa Al-Nashiriego zostaną zrealizowane". Liczę, że Prezes Rady Ministrów obdarzy tą sprawę najwyższym zaangażowaniem" dodaje.
Al-Nashiri przetrzymywany jest przez władze amerykańskie w związku z podejrzeniem udziału w ataku na okręt USS Cole w Jemenie w roku 2000. Saudyjczyk nadal przebywa w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie.
Pomoc prawna świadczona jest na rzecz Al-Nashiriego przy współpracy z Open Society Justice Initiative.
W piśmie przedłożonym sekretarzowi stanu USA Hilary Clinton, Open Society Justice Initiative apeluje do rządu USA o respektowanie wniosków o pomoc prawną ze strony polskich prokuratorów w związku z śledztwem, prowadzonym w sprawie tajnych więzień CIA, w tym wniosków dotyczących sprawy Al-Nashiriego.