Prokurator generalny zwrócił się do wszystkich prokuratorów i asesorów z prośbą o wypowiedzenie się w ankiecie, co do konieczności i zakresu zmian ustawy o prokuraturze. Okazało się, że zdecydowana większość z nich opowiada się za uchwaleniem zupełniej nowej ustawy, a nie tylko za nowelizacją obecnej.

Apolityczność
Z ankiety wynika, ze środowisko pragnie zmian, choć nie rewolucyjnych. Ale także rozszerzenia kompetencji, choć nie udziału w polityce. Na pytanie o wprowadzenie zakazu przynależności prokuratora do partii politycznej, związku zawodowego oraz prowadzenia działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności,  jak w wypadku sędziów - zdecydowana większość odpowiedziała się pozytywnie. Rola prokuratora, w postępowaniu karnym, powinna być: pozostawiona w dotychczasowym kształcie. Żadnych sędziów śledczych i podziału na prokuratora stojącego bliżej sądu. Uznali oni za niecelowy podział na prokuratorów wykonujących wyłącznie zadania oskarżycielskie przed sądami oraz prokuratorów wykonujących wyłącznie zadania w zakresie nadzorowania i prowadzenia postępowań przygotowawczych. Nie - powiedziało ponad 95 proc.

Włączenie wojskowych do cywilów

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zapowiedział, że projekt nowelizacji dotyczący reformy prokuratury, jeszcze wiosną będzie gotowy i zostanie przesłany do konsultacji społecznych. Ustawa zakłada m.in. włączenie prokuratury wojskowej w struktury prokuratury cywilnej. Jest to kierunek jak najbardziej popierany przez większość prokuratorów, gdyż 
3/4 ankietowanych była za przejęciem zadań i przeniesieniem prokuratorów wojskowych do powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.
Jeszcze więcej prokuratorów opowiada się za przejęciem zadań i przeniesieniem prokuratorów wykonujących czynności służbowe w  Instytucie Pamięci Narodowej do powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.

Więcej samodzielności
 Prokuratorzy popierają włączenie zapisu o prokuraturze do konstytucji. Konstytucjonalizacja, ich zdaniem  powinna zawierać samodzielność budżetową, inicjatywę ustawodawczą Prokuratora Generalnego, a także zwiększenie jego uprawnień, między innymi poprzez upoważnienie do wydawania regulacji prawnych dotyczących prokuratury;
Według 3333 prokuratorów ( na 3439 ) dotychczasowe gwarancje niezależności prokuratorów nie są wystarczające.
Ponadto Krajowa Rada Prokuratorów zdaniem badanych powinna mieć odrębną ustawę. Należy zrezygnować z reprezentacji w jej składzie środowisk pozaprokuratorskich ( polityków i sędziów). Prokuratorzy poparliby ograniczenie zakresu kompetencji KRP, zwłaszcza w kwestiach kadrowych, także poszerzenie zakresu kompetencji KRP, zwłaszcza w kwestiach kadrowych.
Prokuratorzy popierają system kadencyjny i model sądownictwa dyscyplinarnego. Ale zdecydowana większość neguje system ocen okresowych w ich resorcie.

Na ankietę odpowiedziało 3439 prokuratorów i asesorów.