Jak informuje Naczelna Rada Adwokacka, w szkoleniu wzięło udział 34 adwokatów i radców prawnych z całej Polski – 24 młodych stażem i 10 doświadczonych praktyków (polscy trenerzy). Do Warszawy przyjechało sześcioro doświadczonych angielskich barristerów  Advocacy Training Council of the Council of the Inns of Court (ATC): Anesta Weekes, Desmond Browne, Peter Clark, Alexander Glassbrook, Stephen Murch i Sam Stein, którzy w ramach swojej działalności w ATC sprawują pieczę nad odpowiednim poziomem szkoleń z umiejętności występowania przed sądem. Zaprezentowali polskim adwokatom i radcom prawnym angielskie metody szkolenia praktycznych umiejętności prowadzenia spraw sądowych – analizy sprawy, sporządzania pism procesowych, przesłuchiwania świadków i prezentowania sprawy przed sądem.
Jak podkreśla adwokat Łukasz Lasek z NRA, szkolenie miało charakter warsztatowy. Zostało przeprowadzone przy użyciu powszechnie stosowanej w Anglii i Walii tzw. metody prof. George. Jej filozofia opiera się na założeniu, że doskonałość występowania przed sądem osiąga się poprzez powtarzanie poszczególnych jego elementów pod okiem doświadczonych kolegów, którzy potrafią zidentyfikować błędy w wystąpieniu, tak by można je było przy kolejnych powtórzeniach skorygować.
Wszystkie elementy szkolenia (analiza sprawy, przesłuchanie świadka, przesłuchanie świadka strony przeciwnej, mowa końcowa) prowadzone były według tego samego schematu. Angielscy koledzy prezentowali sposób wykonania ćwiczenia, po czym uczestnicy szkolenia powtarzali je w grupach. Ich wystąpienia oceniali na początku polscy trenerzy, którzy mieli za zadanie zidentyfikować błędy w wystąpieniach, zasugerować sposób ich poprawienia, a następnie zaprezentować prawidłowy sposób wykonania danego ćwiczenia. Angielscy koledzy przekazywali na koniec swoje uwagi zarówno co do wystąpień uczestników, jak również co do uwag udzielanych przez polskich trenerów. Taki model szkolenia pozwolił przeszkolić jednocześnie uczestników i grupę polskich trenerów.
Komisja Współpracy z Zagranicą NRA informuje, że planuje rozwijać projekt poprzez wyłonienie grupy polskich trenerów, którzy zajęliby się opracowywaniem polskiego programu podobnych szkoleń. Pilotażowe szkolenia mogłyby rozpocząć się w przyszłym roku. Po tych doświadczeniach zorganizowane zostałoby drugie szkolenie z kolegami z ATC. Docelowo metoda szkolenia mogłaby być wykorzystywana w ramach szkolenia aplikanckiego.