Uroczystość wręczenia medalu odbyła się 23 września br. w siedzibie Prokuratury Generalnej, a uczestniczyli w niej licznie przybyli prokuratorzy i pracownicy prokuratury.

Andrzej Seremet mówiąc o idei ustanowienia medalu Zasłużony dla Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej oraz Konkursu Prokurator Roku - stwierdził, że jego doświadczenia płynące z wypełniania obowiązków Prokuratora Generalnego uprawniają go do stwierdzenia, że praca prokuratorów podlega bardzo specyficznej ocenie społecznej. Immanentną cechą tej oceny jest fakt, że niejednokrotnie rzetelne i profesjonalne wykonywanie obowiązków służbowych przez prokuratorów nie jest  doceniane. Dlatego ważne stało się, aby przejawy pozytywnych postaw i dokonań prokuratorów uhonorować w możliwy sposób. Stąd właśnie inicjatywa ustanowienia wspomnianego odznaczenia oraz Konkursu Prokurator Roku.


Aleksander Herzog

Prokurator generalny podkreślił, że na co dzień rzesze prokuratorów profesjonalnie i rzetelnie wykonują swoje obowiązki, stojąc na straży praworządności, a medal ten ma stanowić wyraz uznania dla osób zasłużonych dla prokuratury w sposób szczególny. Taką właśnie osobą jest - w najgłębszym przekonaniu prokuratora generalnego - prokurator Aleksander Herzog, którego  profesjonalizm i kunszt prawniczy można poznawać nie tylko w wystąpieniach przed Sądem Najwyższym lecz także w licznych i znaczących publikacjach prawniczych. Publikacje te to słyszalny i ważący głos prokuratury w doktrynie nauk prawnych, a także ważne stanowisko w istotnych kwestiach społeczności prokuratorskiej.

W trakcie uroczystości odczytano również list gratulacyjny prezesa Sądu Najwyższego prof. Lecha Paprzyckiego, który wyraził ogromne uznanie dla idei utworzenia medalu Zasłużony dla Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej i satysfakcję z przyznania go prokuratorowi Aleksandrowi Herzogowi - cenionemu przez niego szczególnie za ogromną wiedzę i  profesjonalizm w trakcie wystąpień przed Sądem Najwyższym.