Zdaniem AI rasizm, ksenofobia i dyskryminacja w Polsce są nadal częste.  Podstawowym problemem jest przede wszystkim mała wiedza na temat przestępstw motywowanych nienawiścią wśród organów ścigania takich jak policja i prokuratura. - Niewątpliwie odnotowuje się wzrost rasistowskich i ksenofobicznych incydentów na stadionach piłkarskich. W kierunku czarnoskórych graczy wykrzykuje się bardzo obraźliwe wyzwiska, a kilku graczy obrzucono skórkami od bananów. Na stadionach używa się również antysemickich haseł oraz symboli rasistowskich. Polska nie jest jedynym krajem europejskim, który boryka się z problemem rasizmu, nietolerancji i ksenofobii, ale jako współorganizator EURO 2012 powinien zdecydowanie aktywniej przeciwdziałać temu zjawisku, szczególnie poprzez akcje edukacyjne dla społeczeństwa ale również dla organów ścigania, takich jak policja i prokuratura - czytamy w opinii Amnesty International.
Z kolei na Ukrainie, zdaniem działaczy AI, największym problemem jest brutalność policji. W swojej opinii organizacja przypomina przykłady wielu udokumentowanych przypadków brutalności policji na Ukrainie oraz bezradności prokuratury w tego typu sprawach.  Obecnie ukraińscy prokuratorzy pracują nad zwyczajnymi przestępstwami ramię w ramię z policją i często odmawiają wszczęcia postępowania karnego przeciwko swoim współpracownikom.
Ostatnio wprowadzony nowy Kodeks Postępowania Karnego pozwala, aby powstał organ śledczy, który zajmowałby się przestępstwami popełnianymi przez funkcjonariuszy. Kodeks nie określa dokładnie jak organ ten ma wyglądać, ale same przepisy pozwalają na stworzenie niezależnego organu śledczego. Niestety niektóre aspekty przepisów nie zostaną wdrożone przez kolejne pięć lat.
Amnesty International deklaruje chęć pomocy ukraińskiemu rządowi w sprawie zakładania nowego organu śledczego.
Więcej>>>>