Uchwała jest reakcją na decyzję warszawskiego sądu, który na wniosek Prokuratury Okręgowej w Łodzi zwolnił z tajemnicy adwokackiej adw. Jacka Kondrackiego oraz radców prawnych Pawła Tańskiego i Piotra Piaszczyka. Zwolnienie z tajemnicy dotyczy głośnej sprawy przeszukania dokonanego przez ABW w czerwcu 2014 r. w redakcji tygodnika "Wprost" w związku z tzw. aferą taśmową.
- Tajemnica adwokacka i ściśle z nią związana tajemnica obrończa stanowią istotę wykonywania zawodu adwokata jako zawodu zaufania publicznego. Tajemnica adwokacka posiada charakter gwarancyjny dla dobra interesu publicznego i jest ściśle związana z konstytucyjnie chronionym prawem do obrony - czytamy w uchwale.
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przypomina, iż art. 6 ust. 2 prawa o adwokaturze przewiduje zakaz zwalniania adwokata od obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których adwokat dowiedział się, udzielając pomocy prawnej lub prowadząc sprawę. Przepis ten jest normą obowiązującą organy wymiaru sprawiedliwości także w procesie karnym.
- Zachodząca kolizja między treścią art. 180 k.p.k. a treścią art. 6 ust. 2 prawa o adwokaturze daje Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej asumpt do rozważenia możliwości złożenia do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności art. 180 k.p.k z Konstytucją RP oraz treścią art. 6 prawa o adwokaturze w zakresie, w jakim przepis art. 180 k.p.k. dopuszcza możliwość zwolnienia adwokata z tajemnicy adwokackiej - stwierdza Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.
Prezydium NRA zadeklarowało gotowość udzielenia wsparcia zarówno adw. Jackowi Kondrackiemu, jak i każdemu innemu adwokatowi, który znajdzie się w podobnej sytuacji.