Jak zauważa szef samorządu, przepisy te mogą naruszać konstytucyjne wartości tj. poszanowanie prywatności człowieka, w tym tajemnicy komunikacji. Dokument odnosi się również do zasady ochrony tajemnicy obrończej oraz tajemnicy zawodowej.
- Proponowany projekt nowelizacji ustawy o policji należy uznać za wysoce ułomny konstytucyjnie. Projektodawcom nie udało się w szczególności zachować reguły proporcjonalności przy konstruowaniu narzędzi naruszających prywatność jednostki – czytamy w opinii samorządu adwokackiego. 

Czytaj: Senacki projekt ws. inwigilacji wzbudza kontrowersje>>>

Naczelna Rada Adwokacka podkreśla, że od początku prac legislacyjnych zwraca uwagę na propozycje zawarte w projekcie, dotyczące funkcjonowania tajemnic zawodowych (m.in. adwokackiej, notarialnej, radcowskiej, doradcy podatkowego, lekarskiej, dziennikarskiej, detektywistycznej). - Projekt przewiduje, że przedstawiciele profesji, z których wykonywaniem wiąże się ochrona tajemnicy, mogą być poddawani takim metodom inwigilacji, jak podsłuch czy zbieranie danych o lokalizacji telefonów komórkowych. To funkcjonariusz będzie też oceniał, czy zebrany materiał jest objęty tajemnicą zawodową. Projekt przewiduje, że to sąd z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości będzie wyrażał zgodę na wykorzystanie tych danych. Niezadowolony z rozstrzygnięcia sądowego prokurator, będzie mógł je zaskarżyć, ale takiego uprawnienia nigdy nie będzie miał zainteresowany adwokat czy lekarz ani osoba, której tajemnica dotyczy. Nie zostaną oni nawet poinformowani o tym, że byli poddawani takim formom inwigilacji – czytamy w opinii.
- Prace legislacyjne zmierzające do uchwalenia senackiego projektu ustaw o zmianie ustawy o policji są w toku. Poważny charakter, a także ilość zastrzeżeń co do zgodności tego projektu z gwarantowanymi konstytucyjnie podstawowymi prawami
i wolnościami jednostki, wskazują na konieczność pilnego i jednoznacznego zajęcia stanowiska wobec projektowanych zmian przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Co więcej, zabranie głosu przez Rzecznika jest również pożądane ze względu na fakt, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 23/11, którego wykonanie jest celem omawianego projektu, został wydany na skutek postępowania zainicjowanego wnioskiem pochodzącym od Rzecznika Praw Obywatelskich. – napisał w piśmie do RPO Andrzej Zwara. Więcej>>>

Naczelna Rada Adwokacka poinformowała, że pismo z informacją o niepokojących zmianach zostało wysłane również do Andrzeja Dudy, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.