Na początek Naczelna Rada Adwokacka zawarła porozumienie w tej sprawie z Polskim Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych Concordia.
Celem podpisanej 19 października br. umowy jest zarówno promowanie idei tego typu ubiezpieczeń jak i współpraca przy ich obsłudze. Partnerem samorządu adwokackiego w tej dziedzinie jest Concordia, ponieważ towarzystwo to już od lat ma ubiezpiecznie ochrony prawnej w swojej ofercie. - Jesteśmy pod tym względem opóźnienieni w stosunku do Niemiec o jakieś 20 - 30 lat, ale możemy dość szybko ten dystans nadrobić - mówi Piotr Narloch, prezes Concordii. I dodaje, że proponowany przez jego firmę produkt stwarza do tego warunki.
Z kolei adwokat Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej podkreśla, że promowanie tego typu ubezpieczeń może być odpowiedzią na bariery występujące w dostępie do pomocy prawnej. - To projekt cywilizacyjny, który może wnieść w nasze życie publiczne nową jakość - dodaje prezes NRA.
Ubezpieczenie Ochrony Prawnej to ubezpieczenie chroniące przed ryzykiem prowadzenia sporów prawnych i ponoszeniem kosztów z nimi związanych. Ubezpieczyciel za pomocą regularnych składek zbieranych od klientów gwarantuje im refundację m.in. kosztów sądowych, kosztów usług adwokatów, kosztów postępowania egzekucyjnego, poręczenia majątkowego czy też kosztów strony przeciwnej w razie przegrania procesu.
Jak poinformowali przedstawiciele Concordii, wysokość składki zaczyna się już od kikuset złotych rocznie za podstawowy pakiet. W przypadku wyboru przez klienta wariantu bardziej rozbudowanego, stawki opłaty będą odpowiednio wyższe.
Zakres ubezpieczeń ochrony prawnej oferowanej przez TUW Concordia obejmuje następujące rodzaje problemów:
Sprawy o odszkodowanie z deliktów – dochodzenie roszczeń, obrona przed roszczeniami
Prawo rodzinne i spadkowe (w zakresie doradztwa)
Prawo własności i inne prawa rzeczowe
Problemy prawne związane z nieruchomościami
Prawo zobowiązań, w tym: niedotrzymanie zobowiązań umownych, rękojmia i gwarancja
Sprawy z zakresu ubezpieczeń gospodarczych – dochodzenie roszczeń z umowy ubezpieczenia
Obrona w zawodowych postępowaniach dyscyplinarnych
Prawo podatkowe
Prawo pracy
Prawo ubezpieczeń społecznych
Prawo karne i wykroczeń
Concordia chce promować to ubezpieczenie jako samodzielny produkt, ale także jako uzupełnienie do innych ubezpieczeń, np. komunikacyjnych.
Podpisany 19 października dokument zobowiązuje również strony do ujednolicenia zasad współpracy pomiędzy kancelariami adwokackimi a TUW przy obsłudze klientów oraz do ustalenia stawek wynagrodzeń dla kancelarii, które Concordia będzie pokrywała w przypadku zajścia szkody z ubezpieczenia ochrony prawnej. Jak mówi prezes Piotr Narloch, klient będzie mógł wybrać sobie dowolnego adwokata, ale ubezpieczenie pokryje tylko honoraria do poziomu ustalonego przez Towarzystwo i grupę współpracujących z nim adwokatów. Jeśli będzie to adwokat z listy rekomendowanej, ubezpieczyciel pokryje całe honorarium.
Adwokatura promuje ubezpieczenia prawne
W Niemczech 80 procent obywateli ma ubezpieczenia ochrony prawnej. W krajach skandynawskich ten wskaźnik jest jeszcze wyższy. Tymczasem takie polisy posiada na razie tylko 1 proc. Polaków. Samorząd adwokacki chce to zmienić i dlatego postanowił współpracować z firmami ubezpieczeniowymi w promowaniu w Polsce ubezpieczeń ochrony prawnej.