Naczelna Rada Adwokacka wystosowała list do posłów na Sejm RP z apelem o to, by zaniechali prac nad senackim projektem ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. List został wysłany do Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, marszałek Sejmu, do przewodniczących klubów i kół poselskich i parlamentarnych oraz do wszystkich posłanek i posłów.
NRA przypomina, że Senat podjął 24 lipca uchwałę o wystąpieniu do Sejmu z projektem nowelizacji ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Samorząd adwokacki ma do tego projektu zastrzeżenia.

Marek Gawryluk
Prawo o adwokaturze. Komentarz>>>

Największe zastrzeżenia adwokatów budzą propozycje dotyczące funkcjonowania tajemnic zawodowych (m.in. notarialnej, adwokackiej, radcowskiej, doradcy podatkowego, lekarskiej, dziennikarskiej, detektywistycznej). - Mimo że Trybunał Konstytucyjny uznał m.in. za niekonstytucyjny brak obowiązku niszczenia zebranych przy użyciu kontroli operacyjnej (np. podsłuchu) materiałów, zawierających tajemnice zawodowe, senacki projekt proponuje dalsze osłabienie gwarancji ochrony tych tajemnic – czytamy w wystąpieniu.
Jak podkreślają jego autorzy, projekt w kształcie przekazanym Sejmowi RP przewiduje wprost, że przedstawiciele profesji, z których wykonywaniem wiąże się ochrona tajemnic, mogą być poddawani takim metodom inwigilacji, jak podsłuch czy zbieranie danych o lokalizacji telefonów komórkowych. To funkcjonariusz będzie też oceniał, czy zebrany materiał jest objęty tajemnicą zawodową. Projekt przewiduje, że to sąd z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości będzie wyrażał zgodę na wykorzystanie tych danych. Niezadowolony z rozstrzygnięcia sądowego prokurator, będzie mógł je zaskarżyć, ale takiego uprawnienia nigdy nie będzie miał zainteresowany adwokat czy lekarz ani osoba, której tajemnica dotyczy. Nie zostaną oni nawet poinformowani o tym, że byli poddawani takim formom inwigilacji.
- Takie rozwiązania nie dają się pogodzić z zasadami demokratycznego państwa prawnego, albowiem czynią one tajemnice zawodowe fikcją – stwierdza w swoim apelu Naczelna Rada Adwokacka. W ocenie NRA, materiały zawierające taką informację powinny być niezwłocznie, protokolarnie niszczone. Z tych też powodów NRA wnosi o zaniechanie prac sejmowych nad senackim projektem ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw.

Czytaj także: Prezes NRA: będziemy walczyć o tajemnicę adwokacką>>>