Zdaniem NRA, udzielanie odpowiedzi w czasie egzaminu tylko na pytania dotyczące znajomości ustaw nie spełnia w żadnej mierze minimalnych kryteriów całościowego egzaminu adwokata. W tej sprawie adwokatura oczekuje zabezpieczenia -postulowanego też przez Trybunał Konstytucyjny – większego wpływu na organizację egzaminu
adwokackiego, co może być osiągnięte poprzez zwiększenie reprezentacji adwokatów w komisji ministerstwa sprawiedliwości ds. pytań egzaminacyjnych. - W dotychczasowym stanie rzeczy prawnicze nie mają roli dominującej w ustalaniu pytań egzaminacyjnych co może powodować brak możliwości należytego sprawdzenia umiejętności adwokata. Sprawdzenie umiejętności zawodowych na egzaminie adwokackim ograniczone wbrew stanowisku Adwokatury do części pisemnej nie odpowiada interesowi społecznemu wyrażającemu się w zagwarantowaniu wysokiego zawodowego poziomu adwokatów, którzy przy realizacji zadań ustawowych nie mogą być pozbawieni do realnego wpływu na ochronę praw i wolności obywatelskich - czytamy w uchwale.
Naczelna Rada Adwokacka zwraca się do przedstawicieli samorządu adwokackiego powołanych do zespołu Ministra Sprawiedliwości przygotowującego egzamin adwokacki o podjęcie działań realizujących wyżej opisane założenia.
Naczelna Rada Adwokacka apeluje także do Ministra Sprawiedliwości o powołanie komisji prowadzących egzamin zawodowy we wszystkich izbach adwokackich – tak jak to miało miejsce podczas egzaminów organizowanych przez samorząd adwokacki. Zmniejszenie liczby komisji w celu ograniczenia kosztów Ministerstwa Sprawiedliwości powoduje przerzucenie ciężaru ich ponoszenia na aplikantów adwokackich w związku z koniecznością zapewnienia noclegów oraz dojazdów do siedzib komisji egzaminacyjnych.