W ten sposób komisja poparła apel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która zwracała uwagę, że w wielu prokuraturach rejonowych, okręgowych i apelacyjnych odmawia się dostępu do akt postępowania na podstawie art. 156 § 5a kpk. Adwokaci podkreślają, że Konwencja o ochronie praw człowieka zapewnia każdemu obywatelowi prawo do obrońcy oraz posiadanie odpowiedniego czasu i możliwości do przygotowania się do jej realizacji. Odmowa dostępu do akt postępowania często wręcz uniemożliwia wypełniania obowiązków zawodowych obrońców.
W liście do Andrzeja Seremeta adwokaci zwracają też uwagę na przypadki odmowy udostępniania akt obrońcom również w postępowaniach przygotowawczych, w których został wydany europejski nakaz aresztowania. Ponadto w piśmie wskazano na możliwość składania zażalenia do prokuratora bezpośrednio przełożonego. – Sytuacja ta, z uwagi na podległość służbową prokuratorów, stwarzać będzie zawsze wątpliwości co do rozpatrywania takiego zażalenia bez zachowania atrybutów niezależności. – czytamy w wystąpieniu.
Zdaniem adwokatów kompetencje te należałoby przekazać niezależnemu organowi jakim jest sąd.
Adwokatura alarmuje ws. ograniczania obrońcom dostępu do akt
Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej zwróciła się do Prokuratora Generalnego z prośbą o podjęcie działań mających na celu rozwiązanie problemu z ograniczaniem dostępu do akt sprawy obrońców procesowych i podejrzanych w postępowaniach przygotowawczych.