Uchwała w tej sprawie została przyjęta na plenarnym posiedzeniu NRA 30 czerwca br.

Jak poinformowano po posiedzeniu, motywem przyjęcia uchwały były wydarzenia z 10 czerwca br., podczas obchodów miesięcznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie.
NRA zaniepokoiły informacje, że tego dnia Policja utrudniała osobom zatrzymanym i grupowo przetrzymywanym przez policję możliwość skorzystania z kontaktu z obrońcą, a tym samym realizacji przysługującego każdemu obywatelowi konstytucyjnego prawa do obrony.

W uchwale NRA przypomina, iż podstawowym elementem konstytucyjnego prawa do obrony jest zapewnienie kontaktu z adwokatem, w każdej sytuacji, w której obywatel zamierza skorzystać z prawa do obrony. Uprawnienie to ma szczególne znaczenie w razie zatrzymania przez funkcjonariuszy Policji. Utrudnianie, a zwłaszcza niedopuszczanie przez funkcjonariuszy policji adwokatów do osób zatrzymanych, narusza podstawowe standardy demokratycznego państwa prawa.

Naczelna Rada Adwokacka po raz kolejny    wskazuje na  potrzebę  opracowania i wprowadzenia do systemu prawa rozwiązań gwarantujących na właściwym poziomie realizację prawa osoby zatrzymanej do   kontaktu  z  adwokatem, a w szczególności z  adwokatem  z urzędu.  Niezbędna  jest  pełna  implementacja  dyrektywy  Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/48/UE z dnia 22 października 2013 roku „w sprawie prawa dostępu do adwokata w postępowaniu karnym (...)” - czytamy w uchwale.