Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", pod dokumentem złożonym we wtorek podpisało się 700 osób – przede wszystkim adwokatów i aplikantów adwokackich. – Petycja powstała dlatego, że systemy państwowej pomocy prawnej, zarówno tej sądowej, jak i właśnie budowanej – przedsądowej, nieefektywnie pożytkują pieniądze, które są lub będą na nie przekazywane – tłumaczy inicjator akcji adwokat Michał Szpakowski.
Jak podkreśla, na te cele przeznaczone ma być łącznie około 300 mln zł rocznie. – W momencie, kiedy cały rynek prawniczy szacowany jest na 1,2 mld zł rocznie, z czego 600 mln zagospodarowane jest przez duże korporacje, ponad 300 mln na porady dla osób indywidualnych to potężna kwota. Postulujemy, aby te pieniądze zostały wydane sensownie – akcentuje mec. Szpakowski.Jego zdaniem ustawodawca powinien zastanowić się nad wprowadzaniem – wzorem amerykańskiego Public Defenders Office – Korpusu Obrońców Publicznych. W korpusie uczestniczyć mieliby zarówno adwokaci, jak i radcy prawni udzielający pomocy prawnej na każdym etapie postępowania (w tym przed organami administracji publicznej i podatkowej oraz przed sądami powszechnymi i administracyjnymi).
– W celu zapewnienia niezależności od państwa korpus powinien być organizowany i prowadzony przez okręgowe rady adwokackie i rady okręgowych izb radców prawnych w ramach przyznanych im dotacji budżetowych – opisuje Szpakowski. Więcej>>>

Czytaj: Sejm uchwalił ustawę ws. bezpłatnej pomocy prawnej>>>