Jak informuje biuro Prasowe NRA obecnie trwa opracowywanie tych dokumentów. Wkrótce mają zostać opublikowane. Niektóre z nowych rozwiązań są jednak znane z wypowiedzi członków kierownictwa samorządu adwokackiego.
Jak mówi o zmianach w zasadach etycznych Andrzej Zwara, prezes NRA, jest to obszerna nowelizacja, ale fundamenty kodeksu pozostają niewzruszone. - W etyce nie robi się rewolucji - podkreśla. Wśród nowych rozwiązań jest m.in. zezwolenie adwokatom na pełnienie funkcji syndyka, nadzorcy sądowego, likwidatora, kuratora, członka rady nadzorczej spółki (w tym delegowanego do jej zarządu) oraz zarządu spółdzielni. Zgdonie z nowymi zasadami, adwokat będzie mógł być także członkiem zarządu i prokurentem w spółce, ale tylko czasowo, w związku z wykonywaniem zlecenia usługi prawnej.
Nie będzie natomiast większych zmian w odniesieniu do możliwości reklamowania usług adwokatów. Członkowie NRA nie zgodzili się  m.in. na pozycjonowanie informacji o usługach kancelarii w wyszukiwarkach internetowych ani na możliwość opisywania w internecie obsługiwanych spraw czy prowadzonych procesów.
W przypadku zmian w regulaminie aplikacji, jak informuje Agnieszka Zemke-Górecka, przewodnicząca komisji kształcenia aplikantów NRA, celem zmian jest dobre przygotowanie aplikantów do zawodu. Dlatego, zgodnie z nowymi zasadami, zajęcia mają mieć charakter praktyczny, mają mobilizować aplikanta do wykonywania określonych zadań, które będą sprawdzane, tak żeby wiedział, co robi źle, i mógł to poprawić. Mniej ma być wykładów, a za to więcej ćwiczeń i seminariów z rozwiązywaniem kazusów i analizą orzecznictwa. Na zajęciach warsztatowych aplikanci mają natomiast uczyć się stosowania prawa, czyli opracowywać pisma procesowe pod kontrolą prowadzących. Więcej ma być też symulowanych rozpraw sądowych, podczas których aplikanci będą na żywo analizować przebieg procesu i zachowania sądu oraz pełnomocników.
Jak podaje Adwokatura.pl Naczelna Rada Adwokacka powołała także Stały Sąd Polubowny Adwokatury Polskiej przy NRA oraz Centrum Mediacyjne przy NRA. Ponadto przyjęto Statut i Regulamin postępowania mediacyjnego.