Uchwała Zjazdu "W obronie praw i wolności obywatelskich" porusza problem ograniczania praw samorządów zawodowych w ostatnich kilku latach. Delegaci wskazali nie tylko na odebranie samorządowi adwokackiemu organizacji samorządowych egzaminów adwokackich, ale też zwrócili uwagę na podobne problemy dotyczące innych samorządów zawodów zaufania publicznego. - Krajowy Zjazd Adwokatury popiera stanowisko samorządu lekarskiego, sprzeciwiające się likwidacji lekarskiego stażu zawodowego i egzaminów lekarskich, w ramach propozycji reform z tzw. pakietu medycznego – czytamy w uchwale.
Adwokaci podkreślili też znaczenie tajemnicy zawodowej, dotyczącej m.in. samych adwokatów, a także dziennikarzy. Uznali za naganne praktyki niektórych służb państwa polegające na nadmiernej inwigilacji obywateli, w tym podsłuchiwanie rozmów prowadzonych przez adwokatów i dziennikarzy. Wezwali władze publiczne do pilnej nowelizacji przepisów umożliwiających naruszanie zasady ochrony tajemnicy zawodowej.
Zjazd krytycznie ocenił złe praktyki legislacyjne, prowadzące do stanowienia prawa naruszającego Konstytucję RP. Zauważono, że prawo zbyt często stanowione jest w pośpiechu, bez uwzględnienia głosu specjalistów z danej dziedziny, w celu uzyskania taniej popularności społecznej. Uchwała zjazdowa zwraca uwagę, że nader często da się przy tym zaobserwować prymat interesu finansowego państwa nad interesem publicznym.
W uchwale zjazdowej znalazł się apel o poprawienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości poprzez m.in. zwiększenie nakładów finansowych na sądownictwo. Skrytykowano tworzenie para-sądowych instytucji, które mają przejąć zadania sądów powszechnych, w tym komisji orzekających w sprawach szkód lekarskich. Adwokaci zaapelowali też o reformę opłat sądowych. Dziś należą one do najwyższych w Europie i są realną tamą w dostępie do wymiaru sprawiedliwości. W uchwale wskazano, że konieczne jest zapewnienie stronie wygrywającej sprawę sądową prawa do zwrotu rzeczywiście poniesionych kosztów procesu, w tym pełnych, rynkowych kosztów zastępstwa procesowego.

 

Krajowy Zjazd Adwokatury wybrał nowe władze palestry. Prezesem Naczlenej Rady Adwokackiej został Andrzej Zwara. Więcej >>>

Obradujący w dniach 19 - 20 listopda w Sopocie Krajowy Zjazd Adwokatury wybrał również dwudziestu czterech członków Naczelnej Rady Adwokackiej, członków Wyższego Sądu Dyscyplinarnego oraz Wyższą Komisję Rewizyjną. Władze Adwokatury >>>