Z informacji wynika, że Prokuratura Regionalna w Białymstoku prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzeniem do obrotu na terenie Polski paliw płynnych bez uiszczenia należnego podatku VAT. Na skutek przestępczej działalności grupy doszło do uszczupleń należności publicznoprawnych, w tym podatku, na kwotę blisko 700 milionów złotych. W toku śledztwa pod koniec listopada oraz w grudniu 2017 roku doszło do zatrzymania 6 podejrzanych, w tym 3 poszukiwanych listami gończymi.

Obrońcy podejrzanymi

Prokurator ogłosił podejrzanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego, oszustw podatkowych (art. 56 par. 1 kodeksu karnego skarbowego), prania brudnych pieniędzy (art. 299 par. 1 kodeksu karnego) i innych. Jednemu zatrzymanemu przedstawiono zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą (art. 258 par. 3 kodeksu karnego).
Wśród podejrzanych jest dwóch adwokatów, którzy do tej pory występowali jako obrońcy w sprawie. Jednemu z nich prokurator przedstawił zarzuty dotyczące między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i tzw. prania brudnych pieniędzy. Drugiemu z adwokatów przedstawiono zarzuty tzw. prania brudnych pieniędzy.

Jak informuje prokuratura, jeden z adwokatów przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów, wyraził skruchę, jak również zobowiązał się do doprowadzenia do zwrotu na rzecz Skarbu Państwa ponad 5 milionów złotych. Pieniądze te, w okresie pełnienia funkcji obrońcy jednego z podejrzanych, adwokat przekazał na rzecz osób fizycznych i prawnych.

  LEX Context Podatki>>

Sześciu podejrzanych trafiło do aresztu
Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Białymstoku zastosował bądź utrzymał w mocy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec wszystkich sześciu podejrzanych.
W dniach 15, 20 i 22 grudnia 2017 roku Sąd Okręgowy w Białymstoku nie uwzględnił zażaleń czterech podejrzanych i ich obrońców i utrzymał w mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Białymstoku dotyczące ich tymczasowego aresztowania. Postanowienia o tymczasowych aresztach stosowanych wobec dwóch innych podejrzanych nie są prawomocne.

Majątek sprawców zabezpieczony

Jak informuje prokuratura, w śledztwie trwają intensywne czynności zmierzające do ustalenia kolejnych osób zaangażowanych w przestępczy proceder oraz mające na celu ustalenie miejsca ukrycia pieniędzy i innych składników majątkowych uzyskanych w wyniku uszczupleń podatkowych na szkodę Skarbu Państwa.
Z informacji wynika, że czynności te są wykonywane przede wszystkim poza granicami kraju.
Do tej pory w Szwajcarii, na wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, dokonano blokady ponad 53 mln złotych. Środki te pochodziły z działalności grupy przestępczej i zostały wytransferowane do tamtejszych banków. Trwają też czynności zmierzające do blokady kolejnych znacznych środków pieniężnych ulokowanych w innych krajach.

Zarzuty popełnienia 45 przestępstw
Dotychczas w toku śledztwa Prokuratury Regionalnej w Białymstoku zarzuty przedstawiono siedemnastu podejrzanym. Łącznie zarzucono im popełnienie 45 przestępstw. Podejrzanym ogłoszono:
- 10 zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego),
- 4 zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą (art. 258 par. 3 kodeksu karnego),
- 14 zarzutów oszustw podatkowych (art. 56 kodeksu karnego skarbowego),
- 17 zarzutów prania brudnych pieniędzy (art. 299 kodeksu karnego).

Obecnie tymczasowe aresztowanie stosowane jest wobec 9 podejrzanych. W postępowaniu zastosowano 74 zabezpieczenia majątkowe opiewające łącznie na sumę 50 milionów 563 tysiące 910 złotych.

Jak podkreśla prokuratura, śledztwo ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.