- Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich to również okazja do upowszechniania świadomości społecznej o tzw. prawie ubogich (do adwokata z urzędu) czyli uprawnieniu mniej zamożnych obywateli do korzystania ze zwolnienia z opłat sądowych czy z bezpłatnego pełnomocnika w sądzie, opłacanego przez Skarb Państwa. W tej edycji chcemy również promować ideę ubezpieczeń ochrony prawnej. Oferuje ją coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych. Płacąc regularnie stosunkowo niskie składki będziemy mieli stały dostęp do prawnika. W ten sposób być może Polacy wyrobią w sobie potrzebę konsultowania wszelkich decyzji, które mogą mieć konsekwencje prawne. – mówi adw. Monika Strus-Wołos, koordynatorka Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich oraz przewodnicząca komisji ds. wizerunku zewnętrznego i działalności pro bono przy NRA. 
Jak podkreśla koordynatorka, akcja cieszy się wielką popularnością. Każdorazowo udzielanych jest od 12 do 14 tysięcy porad. Najczęściej zainteresowani oczekują pomocy w sprawach spadkowych, alimentacyjnych, podziału majątku po rozwodzie. Pytają również o kwestie związane z prawem pracy, prawem ubezpieczeniowym, a także dotyczącym nieruchomości i wypadków komunikacyjnych.
Mec. Strus-Wołos dodaje, że osoby zainteresowane poradami powinny w miarę możliwości zabrać ze sobą dokumentację dotyczącą ich spraw (np. umowy, akty notarialne, pisma z urzędów). Pozwoli to adwokatom na dokładne zapoznanie się z problemem, a zatem na pełniejszą poradę.
Adresy wszystkich kancelarii i innych punktów udzielania porad zostaną opublikowane w prasie lokalnej, na stronie www.adwokatura.pl oraz na stronach internetowych Okręgowych Rad Adwokackich. Naczelna Rada Adwokacka uruchamia także specjalną telefoniczną  infolinię 22 505 25 00, gdzie będzie można uzyskać informacje o adwokatach biorących udział w akcji.