Jak informuje Naczelna Rada Adwokacka, spotkanie ministra Cezarego Grabarczyka z przedstawicielami samorządu odbyło się 8 października. Delegacja Adwokatury, w której skład wchodzili adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Jacek Trela, wiceprezes NRA i adw. Rafał Dębowski, sekretarz NRA. przedstawiła nowemu ministrowi sprawiedliwości szereg zagadnień oraz postulatów związanych z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości oraz ułatwieniem wykonywania zawodu adwokata.
Czytaj: Grabarczyk: system pomocy prawnej po wyborach samorządowych>>>

Przedmiotem rozmowy była kwestia przedsądowej pomocy prawnej. Przedstawiciele NRA przedstawili zalety rozwiązań polegających na świadczeniu tego typu usług przez członków samorządu adwokatów i radców prawnych. Ich zdaniem, takie rozwiązanie nie tylko pozwoliłoby uniknąć niepotrzebnych wydatków na cele infrastrukturalno-administracyjne, ale również uchroniłoby budżet państwa od ponoszenia odpowiedzialności za ewentualne błędy w sztuce, a przy tym osoby niezamożne miałyby zagwarantowane prawo wyboru osoby świadczącej pomoc prawną w oparciu o zasadę zaufania – podstawowej zasady pełnomocnik-klient.
Podczas rozmowy poruszano również takie, ważne z punktu widzenia Adwokatury zagadnienia, jak np. kwestię reformy taksy adwokackiej, informatyzacji wymiaru sprawiedliwości, w tym dostępu dla adwokatów do elektronicznej przeszukiwarki ksiąg wieczystych, czy elektronicznego biura podawczego.
Czytaj: Samorządy pracują nad zmianą taksy adwokackiej>>>

Przedstawiciele Adwokatury postulowali, by wdrażając proces informatyzacji wymiaru sprawiedliwości, chociażby ze względów bezpieczeństwa działania systemu, ograniczyć katalog osób uprawnionych do korzystania z takich nowoczesnych technologii do profesjonalnych pełnomocników. Pozwoliłoby to przetestować funkcjonalności na stosunkowo wąskiej grupie użytkowników, co mogłoby uchronić wymiar sprawiedliwości przed powtórzeniem pewnych problemów, do jakich doszło w poprzednich etapach wdrażania reformy. Wyniki tych doświadczeń mogłyby się stać inspiracją do ewentualnych zmian legislacyjnych o charakterze powszechnym – przekonywali adwokaci.
Z komunikatu NRA wynika, że strony spotkania były zgodne co do tego, iż konieczna jest dalsza merytoryczna praca nad poruszanymi zagadnieniami.