Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich, zorganizowany już po raz piąty przez Naczelną Radę Adwokacką, znów spotkał się z dużym zainteresowaniem społecznym, choć nieco mniejszym niż dotychczasowe akcje. Ze wstępnych szacunków wynika, że udzielono około 10 tysięcy porad. To mniej, niż w poprzednich akcjach, kiedy liczba ta wynosiła od 12 do 14 tysięcy porad.
Udział adwokatów też był nieco słabszy. Zdaniem Naczlenej Rady Adwokackiej wpłynęła na to niewątpliwie niepewność związana z zasadami opodatkowania nieodpłatnych porad prawnych. Wielu adwokatów obawiało się, że udzieloną w ten sposób pomoc będą musieli zaewidencjonować za pośrednictwem kas fiskalnych i zapłacić z tego tytułu podatek od towarów i usług – albo narazić się na odpowiedzialność  karno-skarbową.
Jednak zarówno adwokaci, jak i ich klienci są z akcji zadowoleni. Jak poinformowała Joanna Sędek w biura prasowego NRA, sygnały napływające z całego kraju świadczą, że w zdecydowanej większości po pomoc zgłosiły się osoby niezamożne, rzeczywiście jej potrzebujące. Największym zainteresowaniem jak zawsze cieszyły się sprawy spadkowe, rodzinne, pracownicze i emerytalno-rentowe. Częściej niż poprzednio pytano o problemy lokalowe. Jak zawsze pojawiły się też sprawy skomplikowane, wśród nich i takie, które najpewniej trafią przed Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.
– Polska to wciąż jedyny kraj Unii Europejskiej, który nie zapewnia osobom niezamożnym bezpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym. Choć apelujemy o to od dawna, stosownej ustawy brak. Nasza akcja to wypełnienie tej luki – powiedziała adw. Monika Strus-Wołos, koordynator Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich. Jej zdaniem spadek zainteresowania akcją świadczy o tym, że dostęp do pomocy prawnej jest w naszym kraju wystarczający. Prawników jest coraz więcej, a powtarzany wciąż pogląd o zawrotnych cenach usług prawnych to mit.
- Cieszę się, że mimo wątpliwości podatkowych do akcji w ogóle doszło. Zwłaszcza, że Dzień Bezpłatnych Porad po raz kolejny okazał się sukcesem. To dzięki inicjatywom takim jak ta wypełniamy treścią hasło adwokatury „Potrzebującym – pomoc”. Mam nadzieję, że kolejna akcja z tego cyklu odbędzie się już pod rządami przepisów zwalniających bezinteresowną pomoc prawną z opodatkowania. Tymczasem dziękuję Koleżankom i Kolegom za zaangażowanie, a prasie – za nagłośnienie akcji – powiedział adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.