Samorząd adwokacki zamierza zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego ustawy ograniczające uprawnienia i autonomię swojego zawodu. Chodzi u uchwaloną już przez Sejm nowelizację Prawa o adwokaturze oraz o projektowane przepisy mające wprowadzić urzędowe stawki za usługi adwokatów i radców prawnych.

Prawo o adwokaturze określa w art. 1 cele i zadania adwokatury. Daje to uprawnienie do zabierania głosu także w sprawach pro publico bono. Prawa tego jesteśmy obowiązani strzec, mając w pamięci naszych poprzedników – czytamy w przyjętej w sobotę 16 czerwca uchwale Naczelnej Rady Adwokackiej.

Rada stwierdza, że cały czas trwa proces umniejszania uprawnień niezależnych od Państwa organizacji samorządowych. Odbywa się to przez działania faktyczne podejmowane przez rząd i różne organy państwa, jak i poprzez zmiany ustawowe dotykające konkretnych środowisk. Zdaniem NRA, najnowsza nowelizacja Prawa o adwokaturze wprowadza daleko idące formy i zasady sprawowania nadzoru państwa nad samorządem adwokackim. - Jest to powrót do metod znanych z poprzedniej epoki. Nowy nadzór wpisuje się w złą tradycję kontaktów Państwa z organizacjami społecznymi – piszą członkowie kierownictwa samorządu adwokackiego. I przypominają, że ich organizacja zawsze zmierzała do jasnych, klarownych reguł oddzielenia sfery władztwa Państwa od sfery uprawnień samorządowych.

Według adwokatów, nowy nadzór dotyka spraw, w które władza wykonawcza nie może ingerować, a zmiany wprowadzone w ustawie zmierzają do stopniowej eliminacji samorządowych form organizacji społeczeństwa i zawłaszczenia przez władzę wykonawczą dotychczasowych kompetencji samorządowych.

Dlatego też Naczelna Rada Adwokacka upoważniła swoje Prezydium do złożenia wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej ustawy Prawo o adwokaturze w brzmieniu nadanym nowelizacją z 29 marca 2007 r., w szczególności art. 3 ust. 2, 13a oraz 90 ust. 2.

Samorządowi adwokackiemu nie podoba się też kolejny projekt ministra sprawiedliwości zmiany ustawy Prawo o adwokaturze, który wraz z projektem rozporządzenia w sprawie wynagrodzeń adwokackich zmierza do ograniczenia możliwości wolnego ustalania wynagrodzeń przez adwokatów i radców prawnych. Zdaniem Naczelnej Rady Adwokackiej naruszy to konstytucyjną zasadę równych praw, zasadę pełnej wolności gospodarczej i stanowić będzie przejaw dyskryminacji tych zawodów. - Taka regulacja jest ponadto sprzeczna z przepisami dotyczącymi wolności świadczenia usług oraz regułami wolnej konkurencji zagwarantowanymi przez przepisy Unii Europejskiej – czytamy w uchwale NRA.