Przygotowywane zmiany to skutek nowej unijnej dyrektywy usługowej. By mogła ona zacząć obowiązywać w Polsce od 28 grudnia 2009 roku, potrzebne jest uchwalenie ustawy o świadczeniu usług, czyli tzw. horyzontalnej, oraz wprowadzenie szeregu zmian w innych ustawach. Rząd dopiero 8 grudnia br. przyjął projekt ustawy o świadczeniu usług. Projekt trafił do Sejmu 15 grudnia i został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Gospodarki. Raczej mało prawdopodobne jest, by cały proces legislacyjny zakończył się przed 28 grudnia.
Projektem ustawy o doradztwie podatkowym, która ma pozwolić doradcom na tworzenie wspólnych spółek z adwokatami i radcami prawnymi oraz z biegłymi rewidentami, rząd w ogóle jeszcze się nie zajął, mimo że Ministerstwo Finansów przygotowało propozycje zmian już w maju. Ten projekt nie trafił jednak pod obrady rządu ze względu na spór z Ministerstwem Sprawiedliwości o spółki multidysplinarne. Być może wkrótce Rada Ministrów zajmie się projektem, ale na uchwalenie przepisów w wymaganym terminie mowy nie ma. Szczególnie, że najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się dopiero na pocżątku stycznia.
Do tego, by adwokaci i radcowie prawni mogli korzystać z zasad, które wprowadza dyrektywa UE, nie jest potrzebna nowa ustawa. Konieczne zmiany ma wprowadzić ustawa usługowa, która znowelizuje artykuł 4a.1 ustawy  Prawo o adwokaturze. Przepis ten otrzyma brzmienie:  

Adwokat wykonuje zawód w kancelarii adwokackiej, w zespole adwokackim oraz w spółce:
1)   cywilnej lub jawnej, w której wspólnikami są adwokaci, radcowie prawni, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 126, poz. 1069, z późn. zm.32));
2)   partnerskiej, w której partnerami są adwokaci, radcowie prawni, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej;
3)   komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, w której komplementariuszami są adwokaci, radcowie prawni, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej.
2.   Wyłącznym przedmiotem działalności spółek, o których mowa w ust. 1, jest świadczenie pomocy prawnej.".

 

2.   

 

AAdwokat