Jak zauważają jej organizatorzy, po wielu latach, które minęły od głośnej debaty wokół podpisania przez nasz kraj Karty Praw Podstawowych, dokument ten nadal jest wielką niewiadomą dla większości społeczeństwa.
- Polska jest członkiem Unii Europejskiej od ponad dekady, w 2014 roku przewodniczącym Rady Europejskiej został polski premier Donald Tusk, nasi politycy zajmują wysokie stanowiska unijne, a jednak przy ratyfikowaniu ważnych europejskich dokumentów widać, jak niewiele opinia społeczna wie o przepisach, które dotyczą każdego obywatela Unii, a co gorsza, że bywa nastawiana do nich negatywnie – podkreśla adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. – Dlatego tak cenne są wszelkie inicjatywy edukacyjne, takie jak konferencja Komisji Praw Człowieka przy NRA - dodaje.
ID produktu: 40145403 Rok wydania: 2009
Autor: Andrzej Wróbel
Tytuł: Karta Praw Podstawowych w europejskim i krajowym porządku prawnym>>
Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej to zbiór fundamentalnych praw człowieka i obowiązków obywatelskich uchwalony i podpisany 7 grudnia 2000 r. podczas szczytu Rady Europejskiej w Nicei w imieniu trzech organów Unii Europejskiej: Parlamentu, Rady UE oraz Komisji. Polska, by ograniczyć stosowanie Karty w naszym kraju, przystąpiła w 2007 roku do protokołu brytyjskiego.
14 marca w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się konferencja pod tytułem „Karta Praw Podstawowych w polskim porządku prawnym”. Prelegenci - wśród których znaleźli się m.in. prof. Andrzej Wróbel, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, prof. dr hab. Paweł Wiliński, wicedyrektor Zespołu Wstępnej Kontroli Skarg Konstytucyjnych i Wniosków Trybunału Konstytucyjnego, Adam Bodnar wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prof. UŚ dr hab. Maciej Szpunar, rzecznik generalny w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej czy dr hab. Małgorzata Wąsek-Wiaderek, sędzia ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – mówić będą o miejscu Karty Praw Podstawowych w polskim i europejskim wymiarze sprawiedliwości oraz o ochronie, jaką dają jej zapisy.
Jak podkreślają organizatorzy, celem debaty jest pokazanie, że treść Karty nie stanowią zapisy o związkach osób tej samej płci, aborcji, eutanazji czy eksperymentach medycznych – co można by wywnioskować z newsowych informacji zamieszczanych w mediach. Cały dokument, składający się z 14 stron przepisów zawartych już w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, ONZ-owskich Paktach Praw Człowieka, Europejskiej Karcie Społecznej i praw wpisanych w konstytucje państw członkowskich, ma odpowiadać na każdy problem, z jakim może się borykać obywatel Unii Europejskiej.