„Nagrodę tę otrzymuje chrześcijanin, mąż, ojciec, dziadek, człowiek zasłużony w dziedzinie prawa. Jako prawnik broni jednostki, wspólnoty, rodziny realizującej Boże prawo” – podkreślił podczas uroczystości ks. bp Jan Szkodoń.
„Czuję się niegodnym następcą moich poprzedników. Ta nagroda jest dla mnie wezwaniem, by być lepszym w życiu” – powiedział laureat odbierając dyplom i ikonę Świętej Rodziny autorstwa rosyjskiego mnicha i artysty Andrieja Rublowa.
Wręczenie nagrody, tak jak w latach ubiegłych, odbyło się w sali senackiej Politechniki Krakowskiej, ponieważ - jak przypomniał podczas uroczystości rektor uczelni prof. Kazimierz Furtak - Jerzy Ciesielski był studentem i pracownikiem politechniki; na ścianie sali wisi obraz Jana Pawła II, z którym patron nagrody się przyjaźnił.

Zbigniew Jan Cichoń urodził się w 1952 r. Jest adwokatem, obrońcą praw człowieka, absolwentem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczącym Komisji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej, wiceprzewodniczącym Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w archidiecezji krakowskiej. W 1976 r. był inwigilowany przez UB i usunięty ze stanowiska asystenta na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dwukrotnie był wybrany na sędziego Trybunału Stanu. Jako adwokat reprezentował pokrzywdzonych od 1997 r. przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Był senatorem Rzeczpospolitej VII kadencji wybranym z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Jerzy Ciesielski urodził się w 1929 r. Krakowie, zmarł w 1970 r. Był inżynierem budownictwa, wykładowcą Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu w Chartumie. Aktywnie działał w krakowskim duszpasterstwie akademickim. Przyjaźnił się z Karolem Wojtyłą. W październiku 1970 r. zginął z dwójką swoich dzieci w katastrofie statku na Nilu. W 1985 r. krakowska kuria metropolitalna rozpoczęła proces beatyfikacyjny Ciesielskiego. Od 2003 r. na Polanie Harcerskiej w Jordanowie, na której Ciesielski często przebywał i modlił się wraz z Karolem Wojtyłą, w pierwszą sobotę czerwca odprawiana jest Msza św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożego.
Fundacja Źródło od stycznia 1992 r. wydaje w Krakowie Tygodnik Rodzin Katolickich "Źródło". Pismo promuje wartości chrześcijańskie i politykę prorodzinną. Od 1997 r. fundacja przyznaje Nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Wyróżnienie – dyplom oraz obraz Świętej Rodziny – otrzymuje osoba, która aktywnie działa na rzecz umacniania rodzin. W latach ubiegłych laureatami byli: Stanisław Kogut, o. Tadeusz Rydzyk, Jan Maria Jackowski, Paweł Wosicki, Józef Dąbrowski, Zbigniew Chojnacki, Antoni Szymański, Czesław Ryszka, prof. Włodzimierz Fijałkowski, Rafał Michalik, Marian Paluch, Franciszek Adamski, Włodzimierz Bojarski, Gabriel Turowski, ks. bp Stanisław Stefanek, Marek Krobicki.